Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lubomír Zaorálek a ministr zahraničí Libye Mohammed Táhir Sijála
Foto: Markéta Trnková (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek jednal se svým libyjským protějškem

 

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek se 5. prosince 2016 setkal v Černínském paláci s Mohammedem Táhirem Sijálou, ministrem zahraničních věcí Libye.

Ministři prodiskutovali stav bilaterálních vztahů, poslední vývoj v Libyi a vyměnili si názory na řadu regionálních problémů, ať už se jednalo o migraci či terorismus.  

Během setkání ministr Zaorálek vyzdvihl fakt, že návštěva ministra Sijály je mimo jiné výrazem české podpory Libyjské politické dohodě a Prezidentské radě. Všechny strany libyjského konfliktu vyzval k tomu, aby uvedly dohodu v život. Oba ministři též vyjádřili uznání jednotkám loajálním Vládě národní shody, které jen několik hodin před jednáním získaly plnou kontrolu nad městem Sirte, dříve baštou libyjské odnože tzv. Islámského státu.  

Ministr Sijála bude během své návštěvy jednat také v Parlamentu České republiky. Přijat bude Františkem Bublanem, předsedou Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu České republiky a Karlem Schwarzenbergem, předsedou Zahraničního výboru Poslanecké sněmovny.

Ministr Lubomír Zaorálek a ministr zahraničí Libye Mohammed Táhir Sijála

Ministr Lubomír Zaorálek a ministr zahraničí Libye Mohammed Táhir Sijála

.