Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Vlajka České republiky
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Další zásilka české humanitární pomoci do Sýrie

 

Dne 12. prosince 2016 byla do Sýrie doručena další česká zásilka humanitární pomoci v rámci programu Poskytnutí humanitární, rozvojové a rekonstrukční asistence Sýrii v období 2016 – 2019. V dodávce, kterou společně poskytly Správa státních hmotných rezerv a Český červený kříž, je sušené mléko, jeden dialyzační přístroj, čtyři defibrilátory a dále hračky pro děti ze soukromých sbírek. Dodávku české humanitární pomoci  doručil do Sýrie armádní letoun. Syrský arabský Červený půlměsíc zajistí distribuci humanitární pomoci civilnímu vnitřně vysídlenému obyvatelstvu na většině území Sýrie, včetně Aleppa.

Paralelně s dodávkou humanitární pomoci budou v Sýrii ve dnech 12. – 16. prosince 2016 jednat poslanci Petičního výboru Poslanecké sněmovny PČR o situaci v regionu, zajištění humanitárního přístupu do všech oblastí Sýrie v souladu s rezolucemi RB OSN a o bilaterálních vztazích mezi ČR a Sýrií. Poslanci Zuzka Bebarová Rujbrová  (KSČM), Ivana Dobešová (ANO), Radim Holeček (ODS) a Leo Luzar (KSČM) se setkají s představiteli humanitárních organizací – Rozvojového programu OSN, Mezinárodního výboru Červeného kříže a Syrského arabského Červeného půlměsíce. Dále navštíví centra pro vnitřně vysídlené obyvatele a řecko-katolický patriarchát v Damašku, kde ČR realizovala malý lokální projekt na pomoc vnitřně vysídleným. Poslanci Petičního výboru Poslanecké sněmovny PČR budou jednat i s představiteli syrského parlamentu a budou přijati syrským ministrem zahraničních věcí Walídem Muallimem a ministrem pro místní správu, jehož rezort koordinuje poskytování humanitární pomoci.

Od června 2016 už Česká republika uskutečnila čtyři mimořádné dodávky materiální humanitární pomoci do Sýrie v celkové hodnotě přes sedm milionů korun. Pomoc byla odpovědí na  požadavek Syrského arabského Červeného půlměsíce. Předchozí dodávky obsahovaly mobilní polní kuchyně, invalidní vozíky, chodítka, francouzské berle, speciální obvazy z aktivní uhlíkové tkaniny a čtyři dialyzační jednotky se speciálním příslušenstvím.

.