Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Šrámek na zasedání FAC
Foto: © EU Council
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Šrámek na zasedání FAC

 

Náměstek ministra zahraničních věcí Ivo Šrámek zastupoval ČR na zasedání Rady EU pro zahraniční věci (FAC) 12. prosince 2016 v Bruselu. Ministři jednali o aktuální humanitární situaci v Sýrii a věnovali se otázce migrace. Na okraj Rady FAC proběhl podpis Dohody o spolupráci a politickém dialogu mezi EU a Kubou a Dohody o ustanovení Svěřeneckého fondu EU pro Kolumbii.

Ministři se zabývali posledním vývojem konfliktu v Sýrii zejména katastrofální humanitární situací v Aleppu a možnostmi, jak dostat humanitární pomoc do jeho východní části, která je již druhý měsíc odříznuta od jakýchkoliv dodávek. Pokračující boje mají za následek nezměrné utrpení civilního obyvatelstva a nucený odchod tisíců civilistů. Členské státy EU, spolu s ČR, se shodují na tom, že konflikt v Sýrii nemá vojenské řešení. EU se musí i nadále zasazovat za uzavření příměří a nalezení politického řešení. Jedině za těchto předpokladů je EU ochotna se podílet na budoucí rekonstrukci Sýrie. Součástí budoucího usmíření v Sýrii musí být i důsledné vyšetření válečných zločinů a potrestání viníků. 

„ČR v souvislosti s aktuálním děním navyšuje svou humanitární pomoc Sýrii, v poslední době proběhly čtyři mimořádné dodávky humanitární pomoci letadly Armády ČR, které byly určeny Syrskému arabskému červenému půlměsíci. Aktuálně je připraven program MEDEVAC pro léčení 7 syrských dětí v ČR“, uvedl náměstek Šrámek.  

Vysoká představitelka EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Federica Mogherini ministrům představila zprávu o naplňování tzv. migračních kompaktů s první skupinou pěti afrických států. Konkrétně se jedná o Mali, Niger, Nigérii, Senegal a Etiopii. EU v důsledku migrační krize usiluje o uzavření dohod ,tzv. kompatků, s vybranými zeměmi zejména afrického regionu. V jejich rámci EU hodlá poskytnout finanční pomoc zaměřenou na potírání příčin migrace. Mezi priority plánu patří: uzavření readmisních smluv s partnerskými zeměmi, rozvoj migračních kompaktů s cílem hmatatelných výsledků v oblasti snižování migračních toků, navazování partnerství se zeměmi na základě společné spolupráce v oblasti kontroly migrace a stabilizace situace ve zdrojových a tranzitních zemích. 

V rámci zasedání se uskutečnil slavnostní podpis Dohody o politickém dialogu a spolupráci mezi EU a členskými státy a Kubou. Jedná se o historicky první dvoustrannou dohodu mezi EU a Kubou, která otevírá cestu pro užší spolupráci a dialog v celé řadě oblastí včetně kapitoly lidských práv.

Na závěr Rady FAC proběhl za účasti kolumbijského prezidenta Juana Manuela Santose slavnostní podpis Dohody o ustanovení Svěřeneckého fondu (Trust Fund) EU pro Kolumbii, který má pomoci s realizací mírové dohody. Prostředky ve výši 575 milionu eur mají sloužit například k financování venkova, programu odminování, restitucím a začleňování příslušníků FARC do společnosti. ČR se podpisem náměstka Šrámka k dohodě připojila.

 

Náměstek Ivo Šrámek při podpisu Dohody o politickém dialogu a spolupráci mezi EU a členskými státy a Kubou

Náměstek Ivo Šrámek při podpisu Dohody o politickém dialogu a spolupráci mezi EU a členskými státy a Kubou

Náměstek Ivo Šrámek při podpisu Dohody o ustanovení Svěřeneckého fondu EU pro Kolumbii

Náměstek Ivo Šrámek při podpisu Dohody o ustanovení Svěřeneckého fondu EU pro Kolumbii

 

.