Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Dürr během jednání GAC
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ČR podporuje zachování přístupových rozhovorů s Tureckem

 

Náměstek ministra zahraničních věcí Jakub Dürr zastupoval ČR na jednání Rady Evropské unie pro obecné záležitosti (GAC), které proběhlo 13. prosince 2016 v Bruselu. Mezi hlavní témata jednání ministrů patřily politika rozšíření EU a příprava prosincové Evropské rady.

Ministři zahraničních věcí a evropských záležitostí členských zemí EU se na svém pravidelném zasedání v Bruselu věnovali politice rozšíření a stabilizačnímu a asociačnímu procesu, kam patří země aspirujicí nebo již vyjednávající o vstupu do EU. Hlavním předmětem debaty o závěrech Rady se stala pasáž věnovaná Turecku a otázka přístupových rozhovorů ve světle posledních událostí v této zemi. ČR coby dlouhodobý zastánce politiky rozšíření EU, která představuje pro aspirující země výrazný stabilizační faktor, obhajovala zachování přístupových rozhovorů s Tureckem. Máme zájem na pokračování přístupových jednání také z důvodu nutnosti udržení dialogu s Tureckem. Za přínosné považujeme rovněž pokračování spolupráce s Tureckem v otázkách společného zájmu“, zdůraznil náměstek Dürr. Rada nakonec nenašla jednomyslnou shodu potřebnou pro přijetí závěrů Rady, dosažení konsensu zabránilo Rakousko.

Ministři dále jednali o agendě prosincové Evropské rady. Lídři EU budou na summitu v Bruselu ve dnech 15. a 16. prosince diskutovat zásadní témata, kam patří migrace, bezpečnost, hospodářský a sociální rozvoj a vnější vztahy EU. V oblasti migrace ČR ocenila posun evropských priorit směrem k důrazu na ochranu vnějších hranic a hlubší spolupráci se třetími státy. Téma bezpečnosti, které zahrnuje jak její vnitřní, tak vnější dimenzi, považuje ČR za jedno z prioritních. Proto podpořila prohlubování spolupráce v oblasti unijní obrany.
 

.