Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

foto
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr zahraničních věcí Zaorálek navštívil Tureckou republiku

 

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek uskutečnil 13. prosince 2016 návštěvu Turecké republiky, v jejímž rámci se setkal s tureckým ministrem zahraničních věcí Mevlütem Çavusogluem, byl přijat předsedou vlády Turecké republiky Binalim Yildirimem a prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. S vrcholnými tureckými představiteli hovořil o aktuálních bilaterálních, unijních i zahraničně-politických tématech.

Se svým tureckým protějškem jednal ministr Lubomír Zaorálek zejména o ekonomické spolupráci a readmisní dohodě mezi EU a Tureckem. „Turecko představuje čtvrtý největší exportní trh ČR mimo Evropskou unii a český vývoz sem meziročně stoupl o 12%. Ekonomické vztahy s Tureckem tak chceme dál rozvíjet,“ řekl po setkání ministr Zaorálek.

Tématem schůzky se také stal případ dvou zadržovaných Čechů v Turecku. V této souvislosti ministr Zaorálek řekl: „ Z dalšího vývoje případu mám dobrý pocit, už v této chvíli se dějí vstřícné kroky. Turecká strana nám potvrdila, že je ochotna pomoci najít řešení. Shodli jsme se, že případ zadržené dvojice českých občanů by neměl narušit vzájemné dobré vztahy.“

Šéfa české diplomacie dále přijal předseda vlády Turecké republiky Binali Yildirim, s nímž ministr Zaorálek jednal mimo jiné o partnerství v rámci NATO, boji proti terorismu a projektu tepelné elektrárny Yunus Emre. S tureckým premiérem se shodli, že zájem na dokončení projektu z obou stran stále trvá. „Prostor pro jednání českých i tureckých expertů je otevřen. Do Turecka může nyní vyrazit ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek se zástupci ČEB a EGAP a projednat technické i finanční otázky,“ doplnil ministr Zaorálek.

Lubomír Zaorálek se setkal také s prezidentem Turecké republiky Recepem Tayyipem Erdoganem. „Turecko je klíčovým partnerem EU a Česká republika podporuje pokračování přístupových jednání mezi Tureckem a EU. Plně si také uvědomujeme význam migračního ujednání mezi EU a Tureckem z března 2016 a oceňujeme zásadní roli Turecka v této spolupráci,“ shrnul po jednání český ministr zahraničí.

Ministr také navštívil turecký parlament, kde se setkal s předsedou Velkého národního shromáždění Turecké republiky İsmailem Kahramanem a pozdravil poslance během probíhajícího jednání. V parlamentu ministr Zaorálek rovněž předal dar České republiky – patnáct nových svítidel a deset opravených lustrů, které byly poničeny během pokusu o převrat v červenci 2016. „Je mi ctí, že zde dnes mohu odhalit český příspěvek k obnově budovy Velkého národního shromáždění. Zdejší sály do červencového útoku osvětlovaly křišťálové lustry zhotovené v bývalém Československu. Mám radost, že se nám poničené lustry podařilo obnovit do původní krásy,“ řekl ministr Zaorálek, který zároveň připomněl demokratickou symboliku českého daru.

galerie

Ministr zahraničních věcí Zaorálek navštívil Tureckou republiku

.