Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác ČB
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Teroristický útok v Berlíně si vyžádal oběť z ČR

 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR oznamuje smutnou zprávu, že dnes ve večerních hodinách obdrželo prostřednictvím své ambasády v Berlíně informaci od operačního centra Ministerstva zahraničních věcí SRN o úmrtí české občanky Nadi Čižmár v důsledku pondělního teroristického útoku na vánočním trhu v Berlíně. Zprávu o úmrtí ženy předal osobně její rodině ještě dnes večer velvyslanec ČR Tomáš Podivínský.

Konzulární službu české ambasády v Berlíně kontaktoval manžel zesnulé Petr Čižmár s informací, že pátrá po své manželce, která se mohla v době útoku vyskytovat na vánočním trhu v Berlíně nebo v jeho okolí. Zastupitelský úřad ČR v Berlíně ihned kontaktoval Ministerstvo zahraničních věcí SRN a policii, zda se jeho manželka nenachází mezi oběťmi nebo zraněnými. Toto ale nebylo v danou chvíli z německé strany potvrzeno. Manžel zesnulé ženy poskytl německé policii identifikační údaje, fotografie a vzorky pro analýzu DNA. Německá policie sdělila, že výsledky identifikační expertízy budou k dispozici za několik dní. Zástupci ambasády byli po celou dobu v opakovaném kontaktu jak s manželem dotyčné ženy, tak s MZV SRN a s policejním prezídiem Berlín. 

Podle informací od manžela zesnulé ženy žili oba v Německu. Češka byla dlouhodobě zaměstnána u německého zaměstnavatele přímo v Berlíně. Jak Zastupitelský úřad ČR v Berlíně, tak i jeho ústředí v Praze poskytne rodině maximální pomoc a konzulární asistenci při řešení této těžké životní situace. Bližší informace k okolnostem úmrtí ženy nejsou aktuálně k dispozici. Další osobní údaje k oběti nebo k její rodině nelze v tuto chvíli s ohledem na ochranu osobních údajů poskytovat. 

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek vyjadřuje rodině zemřelé ženy upřímnou soustrast a udělá maximum pro zajištění podpory její rodině při jednání s německými úřady tak, aby tato tragická událost byla vyřešena co nejdříve. 

Doufal jsem, že se český občan v Evropě nikdy nestane obětí teroristického útoku. Jsem zarmoucen, že se tak stalo nyní v důsledku tohoto odporného teroristického činu. V této těžké chvíli hluboce soucítím s rodinou zesnulé,“ řekl ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek.

.