Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lubomír Zaorálek
Foto: Michal Dudáš (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek na Radě pro zahraniční věci v Bruselu

Kdy: 06.02.2017 , Kde: Brusel, Belgie

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek se 6. února 2017 zúčastní v čele české delegace zasedání Rady pro zahraniční věci v Bruselu, která se bude věnovat především situaci v Libyi, spolupráci s Egyptem, situací na Ukrajině či blízkovýchodnímu mírovému procesu.

Rada pro zahraniční věci bude diskutovat o možnostech, jak v rámci EU přispět k politickému řešení krize v Libyi. Nastíní také další unijní postup pro zvládání bezpečnostní situace v Libyi, zejména s přispěním vojenské operace EU ve Středomoří SOPHIA. V kontextu politického vývoje v severní Africe se ministři budou věnovat vztahům EU s Egyptem jakožto důležitým regionálním partnerem a posoudí možnou spolupráci s ním v otázkách migrace a řešení blízkovýchodních regionálních konfliktů.  

Jako pokračování jednání z listopadového summitu EU s Ukrajinou a s výhledem k summitu Východního partnerství v listopadu 2017 se ministři budou věnovat i zhodnocení vztahů EU s Ukrajinou. Ve spojitosti s výsledky pařížské konference k blízkovýchodnímu mírovému procesu z 15. ledna 2017 a v souvislosti s formulováním postupu nové americké administrativy k dosažení míru na Blízkém východě se debata ministrů bude soustředit na přípravu společné pozice k jednáním o blízkovýchodním mírovém procesu, a to při zachování základního předpokladu politiky EU, jímž je udržení perspektivy dvoustátního řešení izraelsko-palestinského konfliktu.

.