Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lubomír Zaorálek v letadle
Foto: Martin Pizinger(©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek v USA a Kanadě

Kdy: 19.03.2017 - 26.03.2017 , Kde: USA, Kanada

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek uskuteční ve dnech 19.–26. března 2017 oficiální návštěvu Kanady, kde povede politická jednání a zahájí podnikatelská fóra, a také zamíří do USA na zasedání Globální koalice proti ISIL.

V Kanadě bude jednat s ministryní zahraničních věcí Chrystií Freelandovou a dalšími ústavními činiteli. Cílem návštěvy je podpořit trend posilování bilaterální relace, umožnit výměnu názorů na aktuální regionální a globální otázky a podpořit další rozvoj vzájemných vztahů s důrazem na oblast obchodně-ekonomickou. Vysoký potenciál skýtá také oblast kultury, školství a vědy. Ministr bude mít také příležitost k setkání s krajany.

Lubomír Zaorálek zahájí podnikatelská fóra v hlavním městě Ottawě a ve městech Vancouver a Toronto. Na cestě jej bude doprovázet početná podnikatelská delegace, 21 zástupců celkem 16 českých firem společně s představiteli Svazu průmyslu a dopravy ČR. Zájem českých firem o cestu do Kanady je velký. Kanada je 11. největší ekonomikou světa a její ekonomický potenciál je mimořádný. Navzdory tomu je Kanada až 52. obchodním partnerem ČR. Vzájemná obchodní výměna zůstává poměrně nízká a možnosti, které obchod mezi ČR a Kanadou nabízí, se zatím nedaří naplno využívat. Cílem cesty je proto mimo jiné podpořit vzájemné obchodní vazby a ekonomickou spolupráci.

V USA se ministr zahraničních věcí zúčastní 22. března 2017 zasedání Globální koalice proti ISIL. Cílem zasedání je projednat nadcházející kroky koalice, stav příspěvků jejích členů a plány na rekonstrukci Iráku a Sýrie po skončení konfliktů.

.