Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek
Foto: Tiskový odbor (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek na zasedání Rady pro obecné záležitosti v Lucemburku

Kdy: 27.04.2017 , Kde: Lucemburk

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek se 27. dubna 2017 zúčastní v čele české delegace zasedání Rady pro obecné záležitosti v Lucemburku, které se v návaznosti na rozhodnutí Velké Británie vystoupit z EU bude konat v souladu s čl. 50 Smlouvy o EU ve formátu 27 členských zemí bez účasti Velké Británie. 

Cílem jednání ministrů je připravit mimořádné zasedání Evropské rady. Šéfové vlád a zemí EU se sejdou 29. dubna 2017 v Bruselu rovněž za účasti 27 členských zemí bez Velké Británie, aby přijali pokyny Evropské rady, které mají sloužit jako mandát Evropské komisi k jednání s Velkou Británií o podmínkách vystoupení z EU.  

Hlavní prioritou EU pro vyjednávání o odchodu Velké Británie je zajištění práv občanů členských zemí EU, kteří ve Velké Británii legitimně žijí a pracují, vytvoření co nejlepších podmínek pro pokračování dobrých vztahů mezi Unií a Velkou Británií v hospodářské a obchodní oblasti a také pro úzkou spolupráci v bezpečnostní a obranné oblasti. K prioritám bude patřit i problematika finančního vyrovnání Velké Británie s EU a právní kontinuita jurisdikce Soudního dvora EU.

.