Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lubomír Zaorálek v letadle
Foto: Martin Pizinger(©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek převezme předsednictví ČR ve Výboru ministrů Rady Evropy

Kdy: 18.05.2017 - 19.05.2017 , Kde: Nikósie

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek ve dnech 18.–19. května 2017 v Nikósii převezme předsednictví ve Výboru ministrů, hlavním rozhodovacím orgánu Rady Evropy. Česká republika bude zastávat předsednictví ve Výboru ministrů RE, jemuž nyní předsedá Kypr, od 19. května do 15. listopadu 2017.

Šéf české diplomacie na zasedání Výboru ministrů představí priority českého předsednictví. Ty zahrnují ochranu lidských práv osob patřících ke zranitelným či znevýhodněným skupinám a rovnost mužů a žen, posílení právního státu, podporu vzdělávání v oblasti lidských práv a jazykových dovedností, podporu demokracie na místní a regionální úrovni, podporu reforem ve veřejné správě i spolupráci s dalšími mezinárodními organizacemi. Priority byly společně s programem předsednických akcí schváleny vládou České republiky na zasedání 3. května 2017.

Předsedající země ve spolupráci se sekretariátem a generálním tajemníkem RE přebírá na půl roku zodpovědnost za směřování a aktivity organizace, resp. Výboru ministrů jako jejího hlavního řídícího orgánu. Stanovuje priority jeho činnosti, organizuje konference a semináře, je vůdčím činitelem při řešení aktuálních politických otázek spadajících do mandátu RE.

Ministr Zaorálek se zároveň v rámci zasedání setká se k bilaterálním rozhovorům se svým kyperským protějškem Ioannisem Kasoulidisem.

Česká republika naposledy předsedala ve Výboru ministrů Rady Evropy v roce 1995.

.