Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lubomír Zaorálek
Foto: Michal Dudáš (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek na zasedání Stálého výboru Parlamentního shromáždění Rady Evropy

Kdy: 30.05.2017 , Kde: Praha

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek se 30. května 2017 zúčastní zasedání Stálého výboru Parlamentního shromáždění Rady Evropy v Praze, které se u příležitosti právě probíhajícího předsednictví ČR v Radě Evropy koná v prostorách Senátu Parlamentu ČR.

Šéf české diplomacie bude přítomným zákonodárcům prezentovat program a priority českého předsednictví ve Výboru ministrů Rady Evropy, mezi něž patří ochrana lidských práv osob náležejících k zranitelným či znevýhodněným skupinám, podpora rovnosti mužů a žen, posilování právního státu či podpora vzdělávání k lidským právům. Ministr Zaorálek bude také odpovídat na dotazy zahraničních zákonodárců.

ČR převzala půlroční předsednictví ve Výboru ministrů Rady Evropy 19. května 2017. Parlamentní shromáždění Rady Evropy je původně konzultativní orgán Rady Evropy, který je složen z jednotlivých národních parlamentních delegací. V plénu se schází každý rok celkem čtyřikrát na zasedáních ve Štrasburku. Schvaluje dokumenty nezávazného charakteru – rezoluce, doporučení a stanoviska. Mezi výsadní úkoly Parlamentního shromáždění patří monitoring závazků členských států, převzatých v okamžiku přijetí do Rady Evropy.

Stálý výbor Parlamentního shromáždění Rady Evropy jedná jménem Parlamentního shromáždění mezi jeho plenárními zasedáními. Je tvořen předsedou a místopředsedy Parlamentního shromáždění, předsedy politických frakcí, vedoucími národních delegací a předsedy výborů Parlamentního shromáždění (celkem asi 60 osob). Na pozvání předsednické země zasedá Stálý výbor vždy jednou za šest měsíců v zemi, která zastává předsednictví Výboru ministrů Rady Evropy.

.