Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek
Foto: © Markéta Trnková
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek vystoupí na podzimním plénu Parlamentního shromáždění Rady Evropy

Kdy: 09.10.2017 , Kde: Štrasburk

Ministr Zaorálek vystoupí 9. října 2017 jakožto předseda Výboru ministrů Rady Evropy před zákonodárci z členských států Rady Evropy. Ministr se zúčastní zasedání podzimního pléna Parlamentního shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku, kde bude též odpovídat na dotazy zákonodárců zaměřené na aktivity Výboru ministrů. Česká republika zastává předsednictví ve Výboru ministrů Rady Evropy od 19. května do 15. listopadu 2017.

Ministr představí na říjnovém plénu Parlamentního shromáždění Rady Evropy (PACE) aktivity Výboru ministrů za uplynulé období od letního zasedání PACE. Zmíní také některé konkrétní konference navázané na české předsednické priority.

Při příležitosti své návštěvy ve Štrasburku se ministr sejde s generálním tajemníkem Rady Evropy Thorbjørnem Jaglandem, s předsedkyní Kongresu místních a regionálních samospráv Gudrun Mosler-Törnströmovou a s vedením PACE ke krátkým bilaterálním rozhovorům. Ministr Zaorálek se ve Štrasburku zúčastní i slavnostního vyhlášení laureáta Ceny Václava Havla za lidská práva, kterou každoročně uděluje PACE ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Při této příležitosti v budově Rady Evropy zahájí výstavu Václav Havel – Politika a svědomí.  

PACE je původně konzultativní orgán Rady Evropy, jenž je složen z jednotlivých národních parlamentních delegací. V plénu se schází každý rok celkem čtyřikrát na zasedáních ve Štrasburku. Schvaluje dokumenty nezávazného charakteru – rezoluce, doporučení a stanoviska. Mezi výsadní úkoly PACE patří například monitoring závazků členských států, převzatých v okamžiku přijetí do Rady Evropy.

.