Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lubomír Zaorálek
Foto: Michal Dudáš (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek předá předsednictví ČR ve Výboru ministrů Rady Evropy Dánsku

Kdy: 15.11.2017 , Kde: Štrasburk

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek se 15. listopadu 2017 zúčastní zasedání Výboru delegátů ministrů Rady Evropy ve Štrasburku. Ministr zde oficiálně ukončí půlroční předsednictví České republiky ve Výboru ministrů Rady Evropy a předá je Dánsku. Česká republika zastává předsednictví ve Výboru ministrů Rady Evropy od 19. května 2017.

Vláda ČR schválila priority českého předsednictví ve Výboru ministrů usnesením č. 334 z 3. května 2017. Tyto priority zahrnují ochranu lidských práv osob patřících ke zranitelným či znevýhodněným skupinám, rovnost mužů a žen, posílení právního státu, podporu vzdělávání v oblasti lidských práv a jazykových dovedností, podporu demokracie na místní a regionální úrovni a reforem ve veřejné správě a spolupráci s dalšími mezinárodními organizacemi.

Ministr ve Štrasburku na zvláštním zasedání stálých představitelů členských států při Radě Evropy vyhodnotí plnění priorit českého předsednictví, připomene hlavní předsednické akce a shrne aktuální výzvy v agendě Výboru ministrů. Poté oficiálně předá předsednictví na následující půlrok svému dánskému protějšku Andersi Samuelsenovi. V závěru zasedání věnovaného výměně předsednictví vyslechne priority dánského předsednictví. Ministr se sejde s generálním tajemníkem Rady Evropy Thorbjørnem Jaglandem, s nímž intenzivně v uplynulém půlroce českého předsednictví spolupracoval. V odpoledních hodinách je na programu ceremoniál stažení české vlajky před radnicí města Štrasburk a setkání s představiteli města.     

.