Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

foto
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek uskutečnil jednodenní návštěvu Bělehradu

 

Ministr zahraničních věcí České republiky Lubomír Zaorálek uskutečnil dne 3. února 2017 pracovní návštěvu srbské metropole. Jejím cílem bylo nejen posílení vzájemných vztahů a diskuze o bilaterálních otázkách, ale také vyjádření podpory snahám o integraci země do EU. Během návštěvy se šéf české diplomacie setkal například s prezidentem Tomislavem Nikolićem, předsedou vlády Aleksandarem Vučićem nebo ministrem zahraničních věcí Ivicou Dačićem.

Tématem schůzky se srbským prezidentem byly vztahy Srbska s Chorvatskem a Kosovem, které lze dle ministra Zaorálka řešit zejména dialogem, jemuž se Česká republika společně s V4 snaží napomáhat. ,,Přes Bělehrad můžeme stabilizovat celý region,“ shrnul situaci ministr Zaorálek a zdůraznil tak strategickou polohu Srbska v tomto regionu.

Na jednání se svým srbským protějškem Ivicou Dačićem se oba ministři shodli, že vztahy obou zemí jsou již nyní nadstandardní. Ministr Zaorálek ocenil i ekonomickou spolupráci mezi ČR a Srbskem, jejímž příkladem je i úspěšná akvizice českých autobusů firmy SOR Libchavy, spol. s r. o. srbskou společností Lasta.

Dalším tématem jejich setkání byla integrace Srbska do EU. V této souvislosti Zaorálek poznamenal: ,,V otázkách integrace musíme konat intenzivněji než dříve. Ne méně, jak si někteří myslí, a Srbsko v tom může vždy počítat s naší pomocí.“ Důležitým tématem schůzky byla i migrace. ,,Pokud my vám pomůžeme v migrační otázce, tak tím v jistém smyslu pomůžeme i celé střední Evropě, protože problémy s migrací se automaticky promítají i u nás,“ doplnil šéf české diplomacie. Jako příklad této pomoci uvedl český ministr zahraničí i tým českých policistů, kteří pomáhají v oblasti Negotinu.

Oba diplomaté si dále připomněli 100 let od navázání diplomatických vztahů mezi zeměmi.

Na závěr návštěvy Bělehradu přijal ministra Zaorálka premiér Srbska Aleksandar Vučić. Jednali spolu zejména o situaci v Kosovu a o migrantech, kteří vstupují na srbské území přes hranice s Bulharskem a Makedonií. 

Ministr Zaorálek byl přijat srbským prezidentem Tomislavem Nikolićem.

Ministr Zaorálek byl přijat srbským prezidentem Tomislavem Nikolićem.

.