Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lubomír Zaorálek a ministr zahraničí Japonska Fumio Kishida
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek jednal se svým japonským protějškem

 

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek přijal 8. ledna 2017 v Černínském paláci ministra zahraničních věcí Japonska Fumia Kishidu. Návštěva, která se uskutečnila v roce 60. výročí obnovení diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi, byla příležitostí k posílení bilaterálních politických a ekonomických vztahů a k diskuzi o aktuálních regionálních a globálních otázkách.

Ministři nejprve hovořili o dobrém vývoji ve vzájemných vztazích. Od poslední návštěvy šéfky japonské diplomacie uplynulo více než 15 let, proto ministr Zaorálek s potěšením uvítal Fumia Kishidu v Praze. Zároveň doufá, že se podaří v polovině tohoto roku zrealizovat plánovanou cestu premiéra Bohuslava Sobotky do Japonska, která bude dalším posílením vysoké úrovně vztahů mezi oběma zeměmi.

Šéf české diplomacie upozornil na 60. výročí od obnovení diplomatických vztahů, u jehož příležitosti se ČR rozhodla vyhlásit rok 2017 ‚Rokem české kultury v Japonsku‘, který nabídne Japoncům mnoho výstav, projekcí a prezentací. „Česká kultura je v Japonsku velmi populární, stejně jako japonská kultura v Česku. Součástí naší prezentace v Japonsku bude vystavení Slovanské epopeje Alfonse Muchy,“ nastínil plány v této oblasti Lubomír Zaorálek.

Příležitosti v oblasti vzájemného obchodu a investic byly dalším zásadním tématem jednání partnerů. „Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým největším obchodním partnerem pro ČR v Asii a považujeme jej za stabilního a spolehlivého partnera. V ČR je dnes přítomno 240 japonských firem, které vytvářejí 47 000 pracovních míst,“ zhodnotil pozitivní ekonomický vývoj Lubomír Zaorálek.

Schůzka českého a japonského ministra zahraničí se věnovala možnostem spolupráce v oblasti obrany a bezpečnosti a také zahraničním tématům. Kromě aktuální situace v Asii jednali partneři o vztazích Japonska s EU a V4, konkrétně o vyjednávání dohody mezi EU a Japonskem o volném obchodu a strategickém partnerství či o spolupráci Japonska s Mezinárodním Visegrádským fondem.

Návštěva Fumia Kishidy v Praze pokračuje následující den přijetím u předsedy vlády ČR Bohuslava Sobotky a předsedy Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka.

přílohy

TK Zaorálek Kishida 29 MB mp3 (zvukový záznam) 8.1.2017

galerie

Ministr Zaorálek se svým japonským protějškem Fumio Kishidou

.