Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

foto
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek v Berlíně: Deklarace je prostorem pro sebereflexi a cestu do budoucnosti

 

U příležitosti 20. výročí podpisu Česko-německé deklarace uskutečnil ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek 25. ledna 2017 pracovní návštěvu Spolkové republiky Německo. S ministrem Steinmeierem jednal ministr Zaorálek kromě zahraničněpolitických témat také o dosavadním pokroku v rámci naplňování Deklarace a tzv. Strategického dialogu mezi ČR a Německem coby nejnovější platformou rozvoje vzájemných vztahů.

Ministr Zaorálek byl posledním zahraničním partnerem, kterého šéf německé diplomacie v Berlíně přijal ve své současné funkci. „Je pro mne čest být posledním hostem Franka-Waltera Steinmeiera v Berlíně a vážím si toho, že jsme spolu dnes mohli bilancovat 20 dobrých let česko-německých vztahů,“ okomentoval končící období německého partnera ministr Zaorálek. 

Šéf české diplomacie vyzdvihl důležitost Česko-německé deklarace, která umožnila politickým reprezentacím vypořádat se s problematickou minulostí a zaměřit se na společnou budoucnost a partnerství. „Deklarace je pro nás i platformou, jak se bavit o budoucnosti. Nejde o soupeření a odlišnosti, deklaraci musíme brát jako prostor pro sebereflexi a cestu do budoucnosti,“ prohlásil Lubomír Zaorálek.

Oba ministři u této příležitosti podepsali Prohlášení k 20. výročí deklarace a vyměnili si osobní dopisy, kterými stvrdili zájem vlád obou zemí na prodloužení činnosti Česko-německého fondu budoucnosti o dalších deset let. ČR přispěje k jeho dalšímu fungování částkou 270 milionů Kč a Německo uvolní za tímto účelem částku 25 milionů eur. „Za našimi vztahy nestojí jen práce politiků, ale i Fond budoucnosti a Diskusní fórum a spolu s nimi tisíce Čechů a Němců, kteří prací na společných projektech vytvářejí obrovskou hodnotu,“ popsal pozitivní vývoj ve vzájemných vztazích ministr Zaorálek. 

Také připomenul, že akce u příležitosti oslav 20. výročí podpisu Deklarace budou pokračovat v Praze 30. ledna 2017, kdy se uskuteční Jubilejní konference Česko-německého diskusního fóra, slavnostní večerní akt v Karolinu a Strategický dialog na půdě Černínského paláce.

Kromě bilaterálních vztahů spolu ministři hovořili i o aktuálních náladách a tendencích v EU, dopadech a řešení migrační otázky či o povolební situaci v USA.

Tisková konference po jednání ministrů Zaorálka a Steinmeiera.

Tisková konference po jednání ministrů Zaorálka a Steinmeiera.

Ministři Lubomír Zaorálek a Frank-Walter Steinmeier.

Ministři Lubomír Zaorálek a Frank-Walter Steinmeier.

.