Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

foto1
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstci ministra Dürr a Tlapa se sešli ke konzultacím se svým kosovským protějškem

 

Dne 23. ledna 2017 se v Praze pod vedením náměstků ministra zahraničí Jakuba Dürra a Martina Tlapy uskutečnily konzultace s náměstkem ministra zahraničí Kosovské republiky Emanuelem Demajem.

Náměstek Dürr se při svých rozhovorech soustředil především na prohloubení bilaterální spolupráce, včetně smluvní základny. Dalšími tématy byla evropská integrace, včetně vízové liberalizace, úsilí Kosova o členství v mezinárodních organizacích (UNESCO, Interpol), spolupráce Kosova se sousedními zeměmi a možnosti zemí V4 spolupracovat jak s regionem západního Balkánu, tak s jednotlivými státy včetně Kosova. Náměstek Dürr podtrhl jako klíčovou podmínku pro úspěšný rozvoj regionu i pokroku v integračním procesu Kosova úspěšný průběh dialogu mezi Srbskem a Kosovem prostředkovaného Evropskou unií.

Náměstek Tlapa se při svých konzultacích zaměřil především na témata ekonomické diplomacie, české zahraniční rozvojové pomoci v Kosovu, na obchodní tendry v Kosovu a možnosti další spolupráce. Za potěšitelné označil zkušenost a výsledky z dosavadní rozvojové spolupráce ČR v Kosovu, která postupně vede i k posílení obchodních vazeb a dodávek českého zboží. Jako příklad uvedl mimo jiné dodávku 30 autobusů Iveco české výroby pro hlavní město Prištinu, která se uskutečnila začátkem roku 2017.

 Náměstek Jakub Dürr s náměstkem ministra zahraničí Kosovské republiky Emanuelem Demajem.

Náměstek Jakub Dürr s náměstkem ministra zahraničí Kosovské republiky Emanuelem Demajem.

.