Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Tisková konference ministra Zaorálka a ministra vlády SRN Christiana Schmidta
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vyhodnocení strategického dialogu k 20. výročí od podpisu Česko-německé deklarace

 

U příležitosti připomínky 20. výročí podpisu Česko-německé deklarace se 30. ledna 2017 uskutečnilo v prostorách Ministerstva zahraničních věcí vyhodnocení česko-německého strategického dialogu za účasti ministra zahraničních věcí ČR Lubomíra Zaorálka a ministra vlády SRN Christiana Schmidta.

Strategický dialog mezi ČR a SRN zahájený v červenci 2015 představuje nejnovější platformu rozvoje bilaterální spolupráce zaměřenou nejenom na rozvoj dobrých sousedských vztahů opírajících se především o meziresortní spolupráci, ale také na budování trvalého partnerství mezi větším a menším sousedem v jednotné Evropě. Dialog pokračuje ve spolupráci, kterou ČR a Německo navázaly po společné deklaraci v roce 1997 a kterou dále rozvíjely Česko-německý fond budoucnosti a Diskusní fórum.  

„Strategický dialog vytvořil platformu pro společnou diskusi o komplikovaných tématech, jako je např. prevence drog nebo otázky migrace,“ ocenil jeho přínos ministr Zaorálek. „Objevili jsme nová témata pro spolupráci: Průmysl 4.0, Práce 4.0 či proces digitalizace. Výsledkem dnešního vyhodnocení je zájem v dialogu pokračovat i v budoucnu,“ dodal šéf české diplomacie a oznámil, že další vyhodnocení by se mohlo konat v roce 2019.

Výročí podpisu Deklarace připomínají v tento den ještě další dvě akce. V Lichtenštejnském paláci se konala výroční konference Česko-německého diskusního fóra pořádaná Česko-německým fondem budoucnosti v součinnosti s Forem 2000 věnovaná zhodnocení česko-německých vztahů od r. 1997.

Druhou akcí je slavnostní akt v Karolinu Univerzity Karlovy v Praze, který pořádají Ministerstva zahraničních věcí ČR a SRN v součinnosti s Univerzitou Karlovou. Na slavnostním aktu vystoupí s úvodním projevem ministr Zaorálek a s hlavním projevem pan Ivan Krastev na téma budoucího potenciálu rozvoje česko-německých vztahů v regionu střední Evropy.

Dokument k vyhodnocení strategického dialogu v příloze.

Tisková konference ministra Zaorálka a ministra vlády SRN Christiana Schmidta

přílohy

Dokument k vyhodnocení strategického dialogu 89 kB pdf (Acrobat dokument) 30.1.2017

TK Zaorálek Schmidt 59 MB mp3 (zvukový záznam) 1.2.2017

.