Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černín z východu
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

MZV čelilo kybernetickým útokům

 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR čelí soustavně každý týden mnoha útokům na své IT systémy. V lednu 2017 však kybernetičtí experti MZV zjistili, že byl uskutečněn další z těchto kybernetických útoků na vnější komunikační systém MZV – e-mailové schránky pracovníků úřadu, i jeho vedení. Vnitřní komunikační systém MZV ovšem narušen nebyl. Tím pádem nedošlo ani k úniku utajovaných informací.

Hned, jakmile MZV zmíněný kybernetický útok zaznamenalo, informovalo jak NBÚ (Národní centrum kybernetické bezpečnosti), tak i premiéra Bohuslava Sobotku a další zainteresované subjekty. Vznikla pracovní skupina složená z expertů MZV, NBÚ a zpravodajských služeb, aby byla přijata opatření, která by dalším útokům tohoto druhu zabránila. Tato pracovní skupina má za úkol zároveň analyzovat obsah i rozsah informací, které mohly uniknout.

V tuto chvíli nedetekujeme další kybernetické útoky.

Podle odborníků na kybernetickou bezpečnost, kteří se tímto případem zabývají, šlo o útok relativně sofistikovaný, nejspíše prováděný cizím státem. Způsob útoku podle nich připomíná nedávné hackerské útoky na demokratickou stranu v USA.

Ministr Lubomír Zaorálek na příštím zasedání Vlády požádá premiéra Sobotku, aby zpravodajské služby a NBÚ analyzovaly, zda nedochází k útokům na další státní instituce a vyvodily z toho případné závěry a navrhly příslušná opatření.

.