Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lubomír Zaorálek na FAC v Bruselu
Foto: ©EU Council
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek: Ukrajina má naši podporu

 

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek zastupoval ČR na zasedání Rady Evropské unie pro zahraniční věci (FAC), které proběhlo 6. února 2017 v Bruselu. Ministři diskutovali o aktuální situaci na Ukrajině, o stabilizaci Libye a věnovali se také vztahům s Egyptem.

V centru pozornosti únorového jednání ministrů zahraničních věcí členských zemí EU byl vývoj situace na Ukrajině. Ministři vyjádřili znepokojení nad novou eskalací násilí mezi proruskými separatisty a ukrajinskou armádou, ke které došlo v uplynulých dnech, a zdůraznili nutnost mírového řešení založeného na plnění dohod z Minsku. „Ruská agrese a ilegální anexe Krymu nadále ohrožují územní celistvost, suverenitu a stabilitu Ukrajiny,“ shodli se šéfové evropských diplomacií. „Naší odpovědí musí být další podpora ukrajinského reformního procesu a zvyšování odolnosti Ukrajiny,“ nastínil společnou pozici ministr Zaorálek.

Ministři diskutovali o stavu ukrajinských reforem, které vláda zahájila před 3 roky ve snaze přiblížit Ukrajinu Evropě. Unie ocenila dosažený pokrok a vyzvala ukrajinské autority k pokračování reforem v klíčových oblastech, jako jsou boj proti korupci, posílení vlády práva nebo zlepšení podnikatelského prostředí. „Ukrajina v uplynulých třech letech pokročila v řadě oblastí, a to navzdory velmi obtížné situaci, v níž se tato země kvůli ozbrojenému konfliktu nachází. ČR bude nadále podporovat Ukrajinu v jejím reformním úsilí,“ zdůraznil ministr Zaorálek.

Shoda mezi ministry panovala také na nutnosti splnit evropské závazky vůči Ukrajině, ať už v oblasti uvolnění vízového režimu, nebo dokončení ratifikace Asociační dohody s Ukrajinou, která by umožnila ještě větší hospodářskou výměnu. „Dokončení procesu vízové liberalizace pro Ukrajinu a uvolnění možnosti cestovat do Evropy bude praktickým přínosem pro ukrajinské občany. Pokud chce EU zůstat důvěryhodná, měla by své závazky splnit,“ uzavřel ministr Zaorálek.

Ministři diskutovali rovněž o situaci v Libyi. Šéfové evropských diplomacií potvrdili společnou pozici ve věci podpory vlády národní shody pod vedením premiéra Serradže, jež vznikla na půdorysu dohody OSN. Pro širší podporu libyjské vlády je vhodné zapojit další aktéry v Libyi i v regionu. Unie bude nadále pokračovat v operaci Sophia, která je zaměřena na boj proti pašerákům uprchlíků. Zásadním bodem je pokračování ve výcviku libyjské pobřežní stráže. Cílem EU je politická, bezpečnostní a ekonomická stabilizace země. „Je potřeba zapojit do našeho úsilí také regionální hráče, kteří s Libyí přímo sousedí, jako je například Alžírsko nebo Egypt,“ uvedl šéf české diplomacie.

Rada FAC jednala také o vztazích EU s Egyptem a možnostech spolupráce nejenom směrem k Libyi. Vedle ekonomické situace ministři diskutovali také o stavu lidských práv v této významné africké zemi. „Egypt je klíčovým partnerem Evropy z řady důvodů, ať už jde o boj s terorismem, nelegální migraci nebo stabilitu celé severní Afriky,“ zdůraznil ministr Zaorálek.

.