Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác v zimě
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vláda ČR schválila personální posílení zastupitelského úřadu ve Lvově k vyřízení vyššího počtu žádostí o zaměstnanecké karty pro středně kvalifikované pracovníky z Ukrajiny

 

Vláda ČR odsouhlasila 8. února 2017 další navýšení personální kapacity Ministerstva zahraničních věcí a Ministerstva vnitra za účelem vyřízení vyššího množství žádostí o zaměstnanecké karty z Ukrajiny, čímž vyšla vstříc dlouhodobému volání českých zaměstnavatelů. Na pracovní pozice v technických profesích se střední kvalifikací, které se dlouhodobě nedaří obsazovat občany České republiky, jsou díky tzv. Režimu Ukrajina zpracovávány žádosti Ukrajinců o zaměstnanecké karty zjednodušeným a zrychleným způsobem. Původní roční kvóta 3800 žádostí o zaměstnanecké karty, která od 1. února 2017 vzrostla až na 4800 ročně, se tak zvýší o 100 %, tedy zhruba na 9600 žádostí ročně.

Režim Ukrajina začal fungovat k 1. srpnu 2016 na Generálním konzulátu ČR ve Lvově, který byl posílen o pět konzulárních pracovníků. Prostřednictvím tohoto programu mohou zaměstnavatelé žádat o zařazení svého budoucího ukrajinského pracovníka k podání žádosti o zaměstnaneckou kartu a urychlit vydání této karty, aniž by bylo nutné registrovat se k podání žádosti v rámci standardního pořadníku (Visapointu). Od října 2016 byla měsíční kvóta zvýšena na 320 žadatelů měsíčně, od 1. února 2017 díky zefektivnění procesů pak na 400. Po personálním posílení úřadu, které dnes schválila vláda, toto číslo vzroste na zhruba 800 žádostí měsíčně.

Od poloviny září 2016 je současně zřejmý trend zvyšující se poptávky po zařazení ukrajinských pracovníků do Režimu Ukrajina. Zatímco na začátku fungování Režimu Ukrajina byl termín žádosti stanovován do 7 dnů ode dne zařazení do Režimu, tak k 8. únoru 2017 už tato doba činí 99 pracovních dnů. Vláda ČR proto dnes rozhodla o dalším navýšení kapacity Generálního konzulátu ČR ve Lvově o čtyři služební místa konzulárních referentů a o navýšení kapacity Ministerstva vnitra ČR o dalších jedenáct služebních míst.

Náklady na vyslání čtyř pracovníků Ministerstva zahraničních věcí na tato služební místa do zahraničí jsou zhruba 12 milionu Kč ročně. Jednorázové provozní náklady na technické vybavení pracovišť (počítače, čtečka otisků prstů, čtečka pasů, scanner) byly stanoveny na 1,1 milionu Kč.

.