Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Český národní zájem
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Na Ministerstvu zahraničních věcí proběhla diskuze na téma český národní zájem

 

V prostorách Ministerstva zahraničních věcí proběhla 14. února 2017 konference na téma „český národní zájem“. Na konferenci kromě ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka vystoupili také ministři Marian Jurečka a Andrej Babiš, guvernér ČNB Jiří Rusnok, náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa a prezident Hospodářské Komory Vladimír Dlouhý.

Dne 14. února 2017 Ministerstvo zahraničních věcí společně s Mafra Events pořádalo v reprezentativních prostorách Černínského paláce konferenci Český národní zájem. Při této příležitosti se sešli zástupci veřejného i podnikatelského sektoru, aby prezentovali své názory a společně diskutovali o tom, co si představují pod pojmem český národní zájem.

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek ve svém úvodním slově zdůraznil, že by se ČR prostřednictvím podpory inovací a orientace na produkci s vysokou přidanou hodnotou měla přibližovat zemím s nejvyšší životní úrovní. ČR se v následujících letech bude muset umět vypořádat s hrozbou deglobalizace a protekcionistických opatření některých států. Šéf české diplomacie zároveň dodal, že ČR musí patřit mezi jedny z tvůrců pravidel fungování EU a měla by především zůstat otevřenou a flexibilní ekonomikou.

Na vystoupení ministra Zaorálka navázal ministr zemědělství Marian Jurečka, který zejména zdůrazňoval nutnost udržení si tradičních hodnot, mezi něž patří právě dostatečná zemědělská produkce. V rámci spolupráce s Ministerstvem zahraničních věcí ocenil zejména projekty na podporu ekonomické diplomacie. Ministr financí Andrej Babiš pak hovořil o efektivitě výběru daní, který považuje za základní předpoklad pro dobré fungování státu.

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa připomněl, že ČR musí být připravena umět flexibilně reagovat na geopolitické, ekonomické a bezpečnostní změny ve světě. K tomu pomáhá hlavně fungující ekonomická diplomacie spolu s efektivní koordinací aktivit jednotlivých státních institucí.

Na konferenci dále vystoupili také guvernér České národní banky Jiří Rusnok, prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý, ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček, majitel KOH-I-NOOR Vlastislav Bříza, generální ředitel ČEZ Daniel Beneš a předseda představenstva Česká spořitelny Tomáš Salomon.  

přílohy

Národní zájem - prezentace NM Tlapy 409 kB pdf (Acrobat dokument) 22.2.2017

galerie

Konference Český národní zájem

.