Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Štefan Füle
Foto: Markéta Trnková (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika nominuje Štefana Füleho za svého kandidáta na pozici generálního tajemníka Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE)

 

Po projednání ve Vládě ČR nominuje ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek diplomata Štefana Füleho na post generálního tajemníka OBSE na nadcházející tříleté funkční období. ČR považuje OBSE za důležitou celoevropskou bezpečnostní organizaci s významnou transatlantickou vazbou. Mandát současného generálního tajemníka OBSE Lamberta Zanniera vyprší 30. června 2017.

„Štefan Füle ve všech svých dosavadních funkcích dokázal, že je cílevědomým diplomatem a efektivním manažerem s výbornou znalostí bezpečnostní problematiky. Umí zřetelně formulovat celoevropské zájmy a budovat vztahy s partnery,“ řekl k nominaci ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. „V pozici, na kterou bude nominován, by zúročil i svou schopnost zapojovat strany s různými názory do diskuze,“ dodal šéf české diplomacie. „OBSE, největší regionální organizace na světě, je místem pro dialog i v těch nejsložitějších podmínkách a konfliktech. Je organizací, kde k evropské bezpečnosti přistupujeme nejen z hlediska vojenského, ale i ekonomického a lidskoprávního. OBSE má v těchto oblastech řadu konkrétních prostředků ke zvládání krizí. Úlohou generálního tajemníka je tyto schopnosti dále rozvíjet tak, aby OBSE mohla přispět k obnovení důvěry a bezpečnosti v Evropě,“ řekl ke své nominaci Štefan Füle. 

Jmenování generálního tajemníka OBSE podléhá jednohlasnému schválení Ministerskou radou OBSE. Vyjednávací proces ve věci volby nového generálního tajemníka povede Rakousko, které je v roce 2017 předsednickou zemí OBSE. O novém generálním tajemníkovi OBSE by členské země měly rozhodnout ve druhém čtvrtletí roku 2017.  

Štefan Füle (54 let) má bohaté zahraniční zkušenosti z řady významných diplomatických postů. Působil jako ministr pro evropské záležitosti a I. náměstek ministra obrany. V letech 2010–2014 byl evropským komisařem zodpovědným za rozšíření a sousedskou politiku. V současné době je zvláštním zmocněncem MZV pro OBSE.  

Doplňující informace k OBSE:  

Původní Konference pro bezpečnost a spolupráci v Evropě byla založena podpisem Helsinského závěrečného dokumentu (Helsinki Final Act) v roce 1975. Se svými 57 účastnickými státy v Evropě, Střední Asii a Severní Americe představuje OBSE největší regionální bezpečnostní organizaci na světě. Přispívá aktivně k včasnému varování a k předcházení konfliktům, zvládání krizí a následné obnově po ukončení konfliktu. OBSE organizuje mise a regionální centra v řadě účastnických států a její bezpečnostní aktivity zahrnují kontrolu zbrojení, preventivní diplomacii, posilování bezpečnosti, zlepšování vztahů mezi znepřátelenými stranami, monitoring dodržování lidských práv, podporu demokracie a svobodných voleb a další oblasti. Rozhodnutí přijímají účastnické státy na základě konsensu. Hlavním sídlem OBSE je Vídeň, kanceláře jednotlivých institucí jsou rovněž v Praze, Haagu, Kodani, Varšavě a Ženevě. 

Přestože byla OBSE vytvořena jako bezpečnostní organizace, nevěnuje se výlučně vojensko-bezpečnostním otázkám, problematice odzbrojení a problémům hranic. Na základě širšího pojetí bezpečnosti se intenzivně zabývá rovněž lidskými právy, jejichž dodržování je neodmyslitelným předpokladem pro mír a stabilitu.

.