Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Martin Tlapa
Foto: Markéta Trnková (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Tlapa jednal v Portugalsku

 

Náměstek pro řízení sekce mimoevropských zemí, ekonomické a rozvojové spolupráce Martin Tlapa uskutečnil ve dnech 24.–26. února 2017 sérii jednání v Portugalsku. S Miguelem Frasquilho, prezidentem vládní agentury na podporu zahraničního obchodu a investic (AICEP), diskutoval náměstek Tlapa o příležitostech ke spolupráci ČR a Portugalska v ekonomické a obchodní oblasti. Oba představitelé si vyměnili informace o organizaci ekonomické diplomacie v obou zemích, hovořili o konkrétních zkušenostech s působením CzechTrade a AICEP při podpoře exportu a poskytování kvalitních služeb podnikatelům. Se státní tajemnicí MZV Portugalska pro zahraniční věci a rozvojovou spolupráci Teresou Ribeirovou pak náměstek Tlapa jednal o dalším rozvoji bilaterálních vztahů s důrazem na ekonomickou oblast a v této souvislosti připomněl návštěvu prezidenta ČR Miloše Zemana v Portugalsku v prosinci roku 2016. Náměstek Tlapa se rovněž zajímal o možnosti ekonomické spolupráce ČR a Portugalska na trzích ve třetích zemích, zejména v Africe.

Státní tajemnice MZV Portugalska ocenila, že ČR přistoupila jako pozorovatel ke Sdružení portugalsky mluvících zemí, a popsala některé možnosti, které ČR tento status nabízí. V další diskusi si Martin Tlapa a Teresa Ribeirová vyměnili názory na různé aspekty rozvojové pomoci poskytované ČR a Portugalskem, zkušenosti se zapojováním soukromého sektoru do rozvojové spolupráce a spoluprací s mezinárodními rozvojovými organizacemi.

Ve dnech 25.–26. února vedl náměstek Tlapa v Lisabonu regionální poradu vedoucích zastupitelských úřadů ČR v subsaharské Africe. Diskuse za účasti zástupců dalších resortů (ministerstev zemědělství, vnitra a obrany) se týkala aktuální politické a bezpečnostní situaci v Africe, příležitostí pro český export včetně rozvoje zemědělské diplomacie, migrace a efektivní realizace rozvojové spolupráce a humanitární pomoci.

.