Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lubomír Zaorálek na 34. zasedání Rady OSN v Ženevě
Foto: © Jean-Marc Ferré (UN)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek na 34. zasedání Rady OSN pro lidská práva v Ženevě

 

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek se 28. února 2017 zúčastnil 34. zasedání Rady OSN pro lidská práva, které se koná ve dnech 27. února24. března 2017 v Ženevě. Rada OSN pro lidská práva je nejdůležitějším orgánem Organizace spojených národů v oblasti lidských práv.

Ministr Zaorálek ve svém vystoupení připomněl 40. výročí Charty 77 jako příklad toho, jaký význam má občanská společnost a mezinárodní lidskoprávní úmluvy a mechanismy pro ochranu lidských práv v každé zemi. Hovořil o potřebě hájit práva osob ze zranitelných skupin a na podporu vzdělávání o lidských právech a demokracii. Ve světle nadcházejícího univerzálního periodického přezkumu ministr potvrdil odhodlání ČR plnit své mezinárodní lidskoprávní závazky a přijatá doporučení. Informoval, že ČR nedávno ratifikovala Úmluvu o ochraně všech osob před nuceným zmizením a právě probíhá ratifikační proces k Istanbulské úmluvě proti násilí na ženách a domácímu násilí. Ministr Zaorálek potvrdil aktivní roli, kterou je ČR připravena v oblasti ochrany lidských práv nadále hrát, a v tomto kontextu zmínil českou kandidaturu do Rady OSN pro lidská práva na období 2019–2021. 

Ministr se během své návštěvy Ženevy dále sešel s Vysokým komisařem OSN pro lidská práva, Zeid Ra'ad Al Husseinem. Rozhovor se věnoval současným výzvám, jimž multilaterální lidskoprávní systém, utvářený na základě zkušeností ze dvou světových válek, čelí. Ministr Zaorálek potvrdil plnou podporu nezávislému Úřadu vysokého komisaře. Vysoký komisař ocenil spolupráci s ČR a vyzval ji k pokračování v její aktivní úloze.

.