Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

foto1
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Agenda summitu EU na Radě GAC

 

Náměstek ministra zahraničních věcí Jakub Dürr zastupoval ČR na jednání Rady Evropské unie pro obecné záležitosti (GAC), které proběhlo 7. března 2017 v Bruselu. Mezi hlavní témata jednání ministrů patřily příprava březnové Evropské rady a revize víceletého finančního rámce EU.

Ministři zahraničních věcí a evropských záležitostí členských zemí EU se na svém pravidelném zasedání v Bruselu věnovali především přípravě březnové Evropské rady. Lídři Unie budou na svém pravidelném zasedání 9. března 2017 v Bruselu diskutovat o ekonomických tématech, o strategiích pro vnitřní trh včetně jednotného digitálního trhu. Na pořadu jednání bude také otázka vnitřní a vnější bezpečnosti EU a vnějších vztahů. Pro ČR bude na nadcházejícím summitu lídrů zásadní téma dokončení vnitřního trhu zejména v oblasti zboží a služeb. Pozornost by měla Unie věnovat také jednotnému digitálnímu trhu, který má velký ekonomický potenciál. „Musíme pokračovat v odstraňování přetrvávajících překážek vnitřního trhu, který je základem naší ekonomické prosperity,“ zdůraznil náměstek Dürr. „ČR dlouhodobě vystupuje proti zavádění nových bariér například v oblasti služeb,“ doplnil Jakub Dürr. V rámci diskuse o jednotném trhu se ČR společně se zeměmi Visegrádské skupiny podařilo na připravovaný summit zařadit aktuální téma dvojí kvality potravin.

Ministři rovněž ocenili pokrok v otázce evropské obrany a bezpečnosti, která patří k českým prioritám a bude na agendě jednání evropských lídrů. „Schválení stálé plánovací a řídící struktury pro výcvikové a poradenské mise EU je důležitým krokem na cestě ke zvýšení akceschopnosti Unie,“ uvedl náměstek Dürr. Tématu evropské bezpečnosti a obrany se bude věnovat také konference na vysoké úrovni, která se bude konat v červnu tohoto roku v Praze.

Důležitým tématem čtvrtečního summitu bude také otázka vnějších vztahů EU zejména pak vůči regionu západního Balkánu, který patří mezi dlouhodobé zahraniční priority ČR. „Považujeme za důležité vyslat zemím západního Balkánu jasný signál, že máme zájem na jejich přibližování EU včetně perspektivy členství v Unii,“ zdůraznil náměstek Dürr.

ČR dnes také podpořila dohodu Rady GAC na revizi víceletého finančního rámce tedy rozpočtu Evropské unie do roku 2020. Členské státy jednomyslně odsouhlasily navýšení rozpočtu EU o 6 miliard eur v příštích čtyřech letech. Evropská komise se zavázala v případě potřeby navýšit výdaje na nezaměstnanost mladých a opatření na řešení migrační krize. Tento krok přiměl Itálii stáhnout výhradu vůči přijetí revize, která podléhá souhlasu všech členských států. Širokou podporu získal také návrh na větší flexibilitu rozpočtu, který Unii umožní lépe a rychleji reagovat na případné krize a nenadálé události. Finální dohodu ještě musí potvrdit Evropský parlament.

.