Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lubomír Zaorálek a hlava ukrajinské řecko-katolické církve otec Svjatoslav
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek přijal hlavu ukrajinské řecko-katolické církve otce Svjatoslava

 

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek 9. března 2017 přijal v Černínském paláci hlavu ukrajinské řecko-katolické církve otce Svjatoslava. Otec Svjatoslav při jednání poděkoval vládě a občanům ČR za podporu ukrajinské občanské společnosti, demokratických reforem a sbližování země s Evropskou unií včetně zrušení krátkodobých víz pro cesty do zemí schengenského prostoru.

Ministr Zaorálek se zajímal o současnou bezpečnostní situaci v zemi a postup provádění reforem. Zároveň vyjádřil připravenost ČR nadále podporovat nezávislost a územní svrchovanost Ukrajiny a napomáhat provádění politických a ekonomických reforem v rámci naší spoluodpovědnosti za vývoj v Evropě. Otec Svjatoslav přiblížil složitý proces dialogu občanské společnosti, která je hybatelem reformního procesu, s ukrajinskou exekutivou i legislativou. Jednání se týkalo také situace a perspektiv dalšího vývoje v Rusku.  

ČR dlouhodobě podporuje demokratickou transformaci a stabilizaci Ukrajiny. V loňském roce naše celková pomoc Ukrajině přesáhla 60 mil. Kč.  

Ukrajinská řecko-katolická církev je největší z východních církví, které uznávají autoritu papeže a sdílejí s římskokatolickou církví dogmatickou nauku, a těší se mezi obyvateli Ukrajiny dlouhodobě vysoké důvěře.

Ministr Lubomír Zaorálek a hlava ukrajinské řecko-katolické církve otec Svjatoslav
.