Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Tlapa na neformálním zasedání Rady FAC Development
Foto: © EU Council
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Tlapa na neformálním zasedání Rady FAC Development

 

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa se 16. března 2017 v Bruselu zúčastnil neformálního zasedání Rady EU pro vnější vztahy ve formátu ministrů pro rozvoj.

Ministři diskutovali o návrhu evropského Konsenzu o rozvoji, což je nástin evropské rozvojové politiky na roky 2018 až 2030. Rada dále jednala o budoucnosti vztahů EU se zeměmi Afriky a o možnostech využití rozvojové spolupráce pro prevenci masové migrace.

„Afrika je kontinentem 21. století. Se svými přírodními zdroji a se svým lidským potenciálem, ale také s výzvami, kterým čelí a které lze efektivněji řešit ve spolupráci s ostatními, představuje sousedství Afriky obrovskou příležitost pro EU. Máme-li Africe pomoci lépe využít její potenciál, je nezbytné více zapojit soukromý sektor. Měli bychom se zaměřit na přilákání soukromých investic, zejména na úrovni malých a středních podniků, a na zvýšení místní zaměstnanosti. Když obyvatelé Afriky naleznou lepší uplatnění ve svých zemích, můžeme také předcházet masivním migračním vlnám,“ zdůraznil náměstek Tlapa s tím, že Česká republika v tomto směru podpoří společné inovativní finanční nástroje.

.