Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Regionální porada VZÚ amerických států v Guatemale
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstci Tlapa a Stašek na regionální poradě v Guatemale

 

Vedoucí zastupitelských úřadů ČR v Severní, Střední a Jižní Americe se ve dnech 25.–26. března 2017 setkali v guatemalské Antiguě k diskusi o spolupráci ČR s USA, Kanadou a zeměmi Latinské Ameriky. Jednání vedl náměstek ministra zahraničních věcí pro řízení sekce mimoevropských zemí, ekonomické a rozvojové spolupráce Martin Tlapa.

Porady se dále zúčastnili státní tajemník MZV ČR Petr Gajdušek, náměstek pro řízení sekce ekonomicko-provozní Miloslav Stašek a další pozvaní hosté.

Vztahy s USA, Kanadou a Latinskou Amerikou tvoří tradiční součást české zahraniční politiky. Přestože hlavní těžiště vztahů zůstává v oblasti ekonomické a obchodní spolupráce, diskutována byla i bezpečnostně-politická témata, rozvojová a humanitární spolupráce, prosazování dobrého jména ČR v zahraničí a spolupráce EU s partnery na americkém kontinentu.

„Ministr Zaorálek se právě vrátil z Kanady, v Latinské Americe se nám daří na vládní úrovni rozvíjet spolupráci s Kubou, kam se jen letos vydali už dva ministři. Náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl navštívil v doprovodu podnikatelů Argentinu. Otevřeli jsme ambasádu v Kolumbii a posílili jsme zastupitelský úřad v Limě. Na letošní rok připravujeme pro severní část kontinentu 17 projektů ekonomické diplomacie v celkové hodnotě přes 2,5 mil. Kč, pro Latinskou Ameriku pak 14 projektů za 2,4 mil. Kč,“ vyjmenovává aktuální úspěchy regionu náměstek Tlapa.

Z hlediska obchodu mimo EU jsou pro ČR největší vývozní destinací Spojené státy americké. Vývoz do Latinské Ameriky dnes tvoří zhruba jedno procento celkového objemu zahraničního obchodu ČR. Skutečný obrat je však vzhledem k reexportním operacím podstatně vyšší, než jak vykazují české statistiky.

V Latinské Americe zůstává významná podpora v oblasti školství. K dnešnímu dni studuje v ČR zhruba 30 vládních stipendistů ze Střední a Jižní Ameriky. Na akademický rok 2017/2018 a 2018/2019 nabízíme uchazečům dalších 11 vládních stipendií ke studiu na vysokých školách.

V rámci rozvojové spolupráce ČR tradičně realizuje v zemích Latinské Ameriky řadu malých lokálních projektů, které jsou zaměřeny zejména na pomoc venkovským oblastem. Řadě zemí poskytujeme v případě přírodních katastrof humanitární pomoc. V roce 2016 ČR například vyčlenila 3 mil. Kč pro Ekvádor na rekonstrukci země po zemětřesení. Aktuálně ČR připravuje projekt na zalesnění chilských oblastí postižených ničivými požáry.

Během regionální porady přijal českou delegaci v čele s náměstkem Tlapou viceprezident Guatemaly Jafeth Cabrera. Státní tajemník Petr Gajdušek při té příležitosti předal honorárnímu konzulovi v Guatemale José Luisi Guzmanu Segurovi nový konzulární patent, čímž prodloužil jeho působnost v zemi o dalších pět let. „Ve státech, kde nemá ČR přímé zastoupení, je přítomnost honorárních konzulů nenahraditelná. S panem Guzmanem jsme dlouhodobě spokojeni,“ pochválil činnost guatemalského úřadu státní tajemník Gajdušek.

Na regionální poradu navazují politické konzultace náměstka Staška v Guatemale a Mexiku v doprovodu českých podnikatelů.

Česká republika má v americkém regionu osm rezidentních velvyslanectví: v Argentině, Brazílii, Chile, Kanadě, Kolumbii, na Kubě, v Peru, Mexiku a USA. Diplomatickou síť doplňují generální konzuláty v Chicagu, Los Angeles, New Yorku, Sao Paolu, Torontu, a zhruba 40 honorárních konzulátů napříč kontinentem.

galerie

Náměstci Tlapa a Stašek na regionální poradě v Guatemale

.