Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Zasedání Rady EU pro zahraniční věci v Lucemburku
Foto: © EU Council
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prioritou nadále politické řešení syrského konfliktu

 

Náměstek ministra zahraničních věcí Ivo Šrámek 3. dubna 2017 zastupoval ČR v Lucemburku na zasedání Rady EU pro zahraniční věci (FAC). Ministři diskutovali o evropské strategii vůči Sýrii a jednali rovněž o situaci v Libyi.

Ministři zahraničních věcí členských států EU se na svém pravidelném zasedání v Lucemburku věnovali situaci v Sýrii a strategii EU, která by napomohla stabilizaci země. Prioritou EU zůstává nadále politické řešení syrského konfliktu, které nemohou nahradit jiná řešení – ať už vojenská, samotný boj proti terorismu či pouhá humanitární pomoc. Shoda panovala na nutnosti hledat způsoby a možnosti, jak uplatnit na dění v Sýrii vliv především v politické a diplomatické rovině. Další možností je případné zapojení EU do rekonstrukce země, která musí být spojena s procesem politické tranzice. „Našim cílem musí být zachování územní celistvosti Sýrie, demokratické principy vládnutí a zachování sekulárního charakteru státu,“ uvedl náměstek Šrámek. „Z českého pohledu je důležité pomoci stabilizovat zemi, zlepšit životní podmínky vnitřně vysídlených osob v Sýrii, aby se mohli vrátit do svých domovů lidé například v oblastech osvobozených od ISIL,“ zdůraznil náměstek Šrámek. Šéfové diplomacií evropské osmadvacítky přijali k Sýrii závěry Rady FAC, kde EU klade důraz na ukončení občanské války a zahájení politického procesu v souladu s rezolucí Rady bezpečnosti 2254 a tzv. Ženevským komuniké pod vedením OSN. Budoucnosti Sýrie bude věnována rovněž donorská konference, která se koná v Bruselu 4. a 5. dubna 2017.

Ministři diskutovali rovněž o situaci v Libyi, ocenili zapojení EU do „libyjského kvartetu“, kde jsou dále zastoupeny OSN, Liga arabských států, Africká unie. Účast EU v kvartetu má napomoci efektivnějšímu řešení libyjského konfliktu. Unie bude nadále pokračovat ve výcviku libyjské pobřežní stráže prostřednictvím operace Sophia. Ministři podpořili italskou inciativu zaměřenou na zlepšení ochrany jižní libyjské hranice. „Je to další důležitý krok k omezení nelegální migrace do Libye,“ uvedl náměstek Šrámek. „Klademe nadále důraz na operaci Sophia, která působí ve Středomoří, a jsme připraveni pomáhat libyjským autoritám při boji s nelegální migrací jak při výcviku pobřežní stráže, tak při poskytnutí nezbytné techniky,“ přiblížil náměstek Šrámek. EU podporuje ochranu libyjských hranic, která snižuje migrační tlak. Unie se dále podílí prostřednictvím civilní mise EUBAM na zlepšení ostrahy hranic reformou policie a trestní justice.

Ministři se zabývali také situací v Jemenu a přijali k ní závěry. HR/VP Federica Mogheriniová připomněla katastrofální humanitární situaci s tím, že pokud se humanitární pomoc nepodaří navýšit, hrozí nová migrační vlna do Evropy. K tomuto účelu by měla sloužit i nadcházející donorská konference, která se uskuteční na konci dubna v Ženevě. Shoda mezi ministry panovala ohledně účasti EU při řešení jemenského konfliktu prostřednictvím politické facilitace a mediace a pokračující podpoře úsilí OSN. Připomněli také, že nestabilita Jemenu ohrožuje i bezpečnost klíčové námořní trasy přes Suez. ČR během vystoupení upozornila na nutnost zpřístupnění přístavu Hodejda pro dodávky humanitární pomoci.

.