Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lubomír Zaorálek na briefingu k případu zavražděného Čecha ve V. Británii
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek: Vyzývám britskou prokuraturu k revizi případu násilného úmrtí českého občana

 

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek sdělil 4. dubna 2017 na tiskovém briefingu, že osvobozující verdikt, který britský soud vynesl ve věci násilné smrti českého občana ze září 2016, v něm vyvolává velké pochyby. Jak řekl, je si vědom toho, že ve věci rozhodl nezávislý soud, přesto shrnul důvody svých pochybností o spravedlivém výsledku soudního jednání a nastínil další postup ministerstva zahraničních věcí v této záležitosti.

Šéf české diplomacie zdůraznil, že zabitý český občan žil ve Spojeném království bezúhonně a úspěšně tam pracoval více než deset let.  Další pochyby vyvolává ta část rozsudku, v níž se praví, že muž, který násilnou smrt českého občana způsobil, jednal v sebeobraně. „Existuje úzká linie mezi nutnou obranou a trestným činem, ale musíme se ptát, zda situace byla řádně posouzena a zda o ní bylo rozhodnuto spravedlivě,“ řekl ministr Zaorálek. Pochybnost budí i to, že muž, který způsobil českému občanovi smrt, od zraněného ujel, aniž by mu zavolal pomoc.

„V souvislosti se soudním rozhodnutím jsem vyzval britskou prokuraturu, aby využila všech možných prostředků, které by umožnily se ke kauze vrátit. V této věci jsem si také předvolal britskou velvyslankyni v Praze Jan Thompsonovou. Sdělil jsem jí českou pozici k výsledku soudu a požádal ji, aby naše stanovisko tlumočila britské straně,“ uvedl ministr Zaorálek. Britská velvyslankyně na schůzce vyjádřila české straně soustrast a pochopení pro český postoj k případu. Na základě žádosti ministra mu velvyslankyně sdělila i možnosti, jak v kauze postupovat dále.  

České ministerstvo zahraničí zůstane v kontaktu s vyšetřovatelem případu, a pokud by se objevily nové důkazy, je možné tuto záležitost znovu otevřít.  Další možností je, že rodina oběti zahájí občansko-právní spor ve věci úmrtí svého příbuzného. Poslední možností je obrátit se v této věci na Evropský soud pro lidská práva.  

Ministr zahraničních věcí se také 5. dubna 2017 v Bruselu sejde se svým britským protějškem Borisem Johnsonem, aby s ním celou záležitost projednal.  Ministerstvo zahraničí ČR je současně v kontaktu se sestrou zabitého českého občana. Bude ji informovat o výsledcích všech dalších jednání, která v souvislosti s kauzou jejího bratra česká diplomacie podniká.  Česká strana je rovněž připravena poskytnout rodině zabitého českého občana právní konzultace. Český velvyslanec ve Spojeném království Libor Sečka zároveň poslal ve věci soudního rozhodnutí dopis na britské ministerstvo spravedlnosti. 

.