Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ČR zvyšuje pomoc syrským uprchlíkům

 

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek vedl českou delegaci na Konferenci k podpoře budoucnosti Sýrie a regionu, která se konala dne 5. dubna 2017 v Bruselu. ČR potvrdila pokračování svého angažmá a humanitární pomoci v regionu a přislíbila poskytnout dalších 224 miliónů korun na pomoc uvnitř Sýrie a v sousedních zemích. Účastníci konference odsoudili chemický útok v provincii Idlib a zdůraznili nutnost politického řešení syrského konfliktu.

Na pozvání Evropské unie se v Bruselu uskutečnila konference na vysoké úrovni věnovaná podpoře Sýrie a regionu. Cílem konference, kterou vedle EU spolupořádalo také Německo, Velká Británie, Norsko, Kuvajt, Katar a OSN, bylo nalézt společný postoj mezinárodního společenství a shodu na dalším úsilí, které povede ke snížení utrpení obyvatel a uprchlíků v regionu a napomůže ukončení syrského konfliktu. Šest let trvající válka si vyžádala přes 350 tisíc lidských životů, 6 milionů Syřanů uprchlo do zahraničí a dalších 6,5 milionů bylo nuceno v důsledku války opustit své domovy uvnitř Sýrie.

Zástupci sedmi desítek zemí a mezinárodních organizací včetně generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese nebo vysoké představitelky Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federiky Mogheriniové diskutovali o aktuální situaci v regionu. Jednoznačně odsoudili chemický útok, který se odehrál v předvečer konference v provincii Idlib, a vyzvali k jeho vyšetření a vyvození odpovědnosti. „Události v Idlibu jsou zločinem, pro který se těžko hledají slova,“ přiblížil ministr Zaorálek. „Je nutné hledat viníky a pohnat je k odpovědnosti,“ zdůraznil ministr Zaorálek.

Účastnici konference se shodli na tom, že je třeba podpořit politický proces a ženevská jednání pod záštitou OSN a pokračovat v humanitárních aktivitách mezinárodního společenství. Rovněž vysoce ocenili dosavadní úsilí Jordánska, Libanonu, Turecka a dalších zemí při zvládání následků konfliktu v podobě uprchlické krize.

Česká republika na konferenci ústy ministra zahraničních věcí přislíbila věnovat na pomoc Sýrii a regionu v roce 2017 celkem 224 milionů korun. „Smysl této pomoci je také v tom, aby syrští uprchlíci měli po dobu pobytu v utečeneckých táborech zajištěny alespoň elementární podmínky, jako jsou čistá voda, základní lékařská péče nebo možnost vzdělání pro své děti,“ uvedl ministr Zaorálek. „Vynaložené prostředky dávají naději na důstojnější přežití těm, kteří byli vyhnáni ze svých domovů, pomáhají jim uchovat naději na návrat domů,“ zdůraznil šéf české diplomacie.

ČR tak pokračuje ve svém výrazném angažmá a humanitární pomoci v Sýrii a v sousedních zemích, když v uplynulém roce přislíbila 170 milionů Kč a konečná česká pomoc za rok 2016 činila 200 milionů Kč. Vedle pomoci v samotné Sýrii v rámci programu humanitární rozvojové a rekonstrukční asistence bude ČR v letošním roce pokračovat v podpoře projektů v Jordánsku, Libanonu a Iráku. Jedná se například o pomoc v největších jordánských uprchlických táborech Zátárí a Azraq nebo o pokračování lékařské pomoci v rámci programu MEDEVAC.

Na okraj konference se ministr Zaorálek setkal s Pierrem Krähenbühlem, generálním komisařem Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA). Hlavním tématem rozhovoru byla humanitární situaci v Sýrii zejména aktuální problémy a životní podmínky palestinských uprchlíků v této zemi.

 

.