Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lubomír Zaorálek a britský ministr zahraničí Boris Johnson
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek jednal s britským ministrem zahraničí Borisem Johnsonem o případu zabitého českého občana

 

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek se 5. dubna 2017 na okraj dárcovské konference o Sýrii v Bruselu sešel se svým britským protějškem Borisem Johnsonem. Lubomír Zaorálek britskému ministrovi zahraničí sdělil, že osvobozující verdikt, který britský soud v pondělí 3. dubna 2017 vynesl ve věci násilného úmrtí českého občana ze září 2016, v něm vyvolává velké pochyby. Šéf české diplomacie Borisi Johnsonovi shrnul důvody svých pochybností o spravedlivém výsledku soudního jednání a nastínil další postup českého ministerstva zahraničí.

V souvislosti s touto soudní kauzou dnes MZV ČR prostřednictvím českého velvyslanectví v Londýně odešle diplomatickou nótu na britské ministerstvo zahraničí. MZV ČR v této diplomatické nótě – na základě Vídeňské úmluvy o konzulárních stycích – požádá britskou stranu o poskytnutí všech relevantních dokumentů k případu, včetně kopie obžaloby a rozsudku. České ministerstvo zahraničí bude současně žádat ujištění, že národnost oběti neovlivnila rozsudek. MZV ČR dále ve své nótě požádá o informace o případných mimořádných opravných prostředcích podle britského práva.  

Ministerstvo zahraničí ČR je i nadále v kontaktu se sestrou zabitého českého občana a bude ji informovat o výsledcích všech dalších jednání, která v souvislosti s kauzou jejího bratra česká diplomacie podniká.

.