Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Podporujeme Ukrajinu v reformním úsilí
Foto: © TO MZV SK
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek: Podporujeme Ukrajinu v reformním úsilí

 

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek navštívil 11. dubna 2017 spolu se svým slovenským a maďarským protějškem Ukrajinu. Společná cesta Lubomíra Zaorálka, Miroslava Lajčáka a Pétera Szijjárta potvrdila zvláštní vztahy našich zemí s Ukrajinou. Návštěva byla vyjádřením podpory územní jednoty Ukrajiny a reformních kroků.

Ministři v Kyjevě jednali s šéfem ukrajinské diplomacie Pavlem Klimkinem. Hlavními tématy byly bezpečnostní a politický vývoj v zemi, podpora eurointegračního procesu a reformního úsilí. Právě jeho důležitost zdůraznil ministr Zaorálek: „Oceňujeme Ukrajinu v jejích reformních snahách, avšak pozitivní změny přinese pouze jejich úspěšné zavedení. V tom však má Ukrajina nelehký úkol, protože musí bojovat na dvou frontách, proti ruské agresi a proti korupci.“

Ke konfliktu s Ruskem ministr Zaorálek prohlásil, že společné sankce EU jsou zatím jediným nástrojem k prosazování Minských dohod, o jejichž plnou implementaci je nutné usilovat. Lubomír Zaorálek také vyjádřil přesvědčení, že brzy dojde k ratifikaci Asociační dohody EU s Ukrajinou, a ujistil Pavla Klimkina o české podpoře vízové liberalizace pro ukrajinské občany. „ČR hodlá pokračovat v pomoci Ukrajině, například v reformě veřejné správy nebo školství,“ dodal ministr Zaorálek.

Téma územní celistvosti a nutnosti provádění reforem se opakovalo i při setkání s předsedou Nejvyšší rady Ukrajiny Andrijem Parubijem a šéfy parlamentních frakcí a poslaneckých skupin. Středoevropští ministři se zajímali o politické nálady a postoje k reformnímu procesu a nabídli zkušenosti z transformace ve svých zemích.

Ministr Zaorálek spolu s ministry Lajčákem a Szijjártem byli přijati také prezidentem Petrem Porošenkem a premiérem Volodymyrem Hrojsmanem. Při těchto setkáních se debata věnovala především boji proti korupci a ekonomickému vývoji Ukrajiny.

Setkání s Petrem Porošenkem

Setkání s Petrem Porošenkem

.