Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lubomír Zaorálek na schůzce ministrů zahraničí V4 a Východního partnerství ve Varšavě
Foto: © MFA of Poland
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek na jednání zemí V4 a Východního partnerství

 

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek se 12. dubna 2017 ve Varšavě zúčastnil schůzky ministrů zahraničí zemí V4 a Východního partnerství (VP), letos za účasti hostů šéfů diplomacií Švédska, Chorvatska, Rumunska, Malty a Estonska, náměstků ministrů zahraničí Bulharska a Slovinska, eurokomisaře pro evropskou politiku sousedství a jednání o rozšíření Johanesse Hahna a zástupce ESVA.

Schůzce předcházelo jednání ministrů zahraničních zemí Visegrádské skupiny. Na něm se partneři věnovali plánům s blížícím se předáním předsednictví V4 z Polska do Maďarska a budoucím aktivitám a směřování Mezinárodního visegrádského fondu. V4 přijala také společné prohlášení k Východnímu partnerství, v němž potvrdili podporu tomuto uskupení a zdůraznili nutnost zaměřit se na vzájemnou sektorovou spolupráci definovanou prioritami z Rigy. 

Hlavní zasedání se před listopadovým summitem VP v Bruselu zabývalo především posilováním infrastruktury mezi zeměmi V4 a VP v různých formátech a sektorech, především v dopravě. To přinese jak posílení ekonomické spolupráce, tak politických vazeb. „ČR podporuje spolupráci s Východní partnerstvím zejména v rámci existujících projektů EU, kterým je i Transevropská dopravní síť. Propojení dopravní infrastruktury pomůže upevnit vzájemné vztahy a hlavně bude konkrétním přínosem pro naše občany a jejich každodenní život,“ prohlásil ministr Zaorálek.  

Na okraj zasedání se šéf české diplomacie setkal k dvěma bilaterálním jednáním. S ministrem zahraničí Estonska Svenem Mikserem hovořili o agendě EU a NATO, bilaterálním obchodě, působení české armády v Pobaltí a prioritách nadcházejícího estonského předsednictví v Radě EU. Při jednání s gruzínským protějškem Mikheilem Janelidzem vyjádřil za českou stranu ministr Zaorálek podporu územní celistvosti Gruzie, evropské integraci a dalšímu rozvoji země.

Ministr Lubomír Zaorálek na schůzce ministrů zahraničí V4 a Východního partnerství ve Varšavě, Copyright: MFA of Poland

Ministr Lubomír Zaorálek na schůzce ministrů zahraničí V4 a Východního partnerství ve Varšavě, Copyright: MFA of Poland

Ministři zahraničních věcí zemí V4 a Východního partnerství ve Varšavě, Copyright: MFA of Poland

Ministři zahraničních věcí zemí V4 a Východního partnerství ve Varšavě, Copyright: MFA of Poland

přílohy

Společné prohlášení V4 a Východního partnerství 293 kB pdf (Acrobat dokument) 13.4.2017

.