Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Zaorálek přijal ministra zahraničních věcí a obrany Kapverd
Foto: Michal Dudáš (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek přijal ministra zahraničních věcí a obrany Kapverd

 

Ministr Lubomír Zaorálek přijal dne 18. dubna v Černínském paláci ministra zahraničních věcí a obrany Kapverdské republiky pana Luíse Felipe Tavarese. Jednání se zaměřilo na prohloubení bilaterálních vztahů, ekonomickou a rozvojovou spolupráci a Zvláštní partnerství EU-Kapverdy.

Obě strany projevily vůli dále rozvíjet vzájemné vztahy a ocenily v tomto smyslu pozitivní roli honorárních konzulů v obou zemích. Ministr Zaorálek ocenil ekonomický rozvoj a dlouhodobě stabilní demokratické uspořádání Kapverd. Ministr Tavares v této souvislosti poukázal na pozitivní roli EU a projevil vděk své země za dlouholetou stipendijní spolupráci, v rámci které v ČR vystudovaly desítky kapverdských studentů, mezi něž patří i současný ministr zemědělství a životního prostředí, který mluví plynně česky.

Oba ministři se vyslovili pro rozvoj ekonomické spolupráce, zejména v sektoru cestovního ruchu a navazujících odvětvích a v sektoru obnovitelných zdrojů energie. Spolupráce by na jedné straně přinesla příležitosti pro české firmy a na straně druhé by přispěla k rozvoji kapverdské ekonomiky.

Ministr Zaorálek spolu se svým protějškem dále ocenil úspěchy dosažené v rámci Zvláštního partnerství EU-Kapverdy, mezi něž patří např. uzavření readmisní dohody a dohody o zjednodušení vízového styku. Ministři se shodl i, že je třeba v rámci tohoto partnerství prohloubit spolupráci v bezpečnostní oblasti.

Ministr Tavares během své návštěvy v ČR ve dnech 18.–19. dubna jednal také na Ministerstvu průmyslu a obchodu o konkrétních možnostech hospodářské spolupráce, na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy o rozšíření meziuniverzitní spolupráce a na Magistrátu hlavního města Prahy o možné spolupráci mezi metropolemi obou zemí. Kapverdský ministr se dále setkal s ministrem kultury Danielem Hermanem a byl přijat na Univerzitě Hradec Králové.

Ministr Zaorálek přijal ministra zahraničních věcí a obrany Kapverd

Ministr Zaorálek přijal ministra zahraničních věcí a obrany Kapverd

 

 

 

.