Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Briefing ministra Lubomíra Zaorálka k výsledkům jednání s britskou prokuraturou
Foto: Markéta Trnková (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ČR podpoří sestru v případu zabitého Čecha v Londýně u Evropského soudu pro lidská práva

 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR podpoří sestru zabitého Čecha v Londýně u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Jedná se o případ českého občana, který se stal obětí násilného činu v Londýně v září 2016. Tento postup je nyní jedinou možností, jak dosáhnout revize osvobozujícího verdiktu, který britský soud na začátku dubna 2017 vynesl nad obviněným britským občanem.

Na základě jednání s britskou diplomacií se 20. dubna 2017 v Londýně uskutečnila schůzka náměstka ministra zahraničních věcí Martina Smolka s britským vrchním státním žalobcem, dvěma vyšetřovateli tohoto případu, dozorující státní zástupkyní a zástupcem britského Ministerstva zahraničních věcí. Přítomní zástupci za britskou stranu vyjádřili rozčarování nad výsledkem soudního řízení a potvrdili také, že jsou přesvědčeni o vině osvobozeného britského občana. Zároveň potvrdili, že podle britského práva v zásadě neexistují možnosti obnovení procesu. Jedinou možnost představuje získání zcela nových důkazů. S ohledem na dosud použité důkazy je ale prakticky vyloučeno, že by bylo možné získat nějaké další materiály. 

Stěžejním bodem celého soudního procesu je navíc skutečnost, že v britském právním systému rozhoduje o vině či nevině porota složená z laiků. Porota není nikomu odpovědná a nikdo nezná a nesmí znát úvahy, které porotu vedly k verdiktu. Tyto úvahy porotců nesmí znát ani samotný soudce, který tak bez jakéhokoli zdůvodnění přebírá verdikt poroty o vině či nevině do rozsudku. 

„Systém, který umožňuje bez možnosti jakéhokoli přezkumu ze strany prokuratury vydat osvobozující verdikt přes nezpochybnitelné důkazy, má v sobě jednoznačnou vadu, protože umožňuje takovou nespravedlnost. Je to pro mě absolutně nepochopitelné a nepřijatelné. Nevidím tedy jinou možnost, než zpochybnit tyto důsledky britského soudního systému před Evropským soudem pro lidská práva,“ uvedl šéf české diplomacie v této souvislosti. 

Na Evropský soud pro lidská práva se musí obrátit sestra zabitého Čecha, které byl takový postup ze strany Ministerstva zahraničních věcí ČR doporučen. „My jako ČR ji podpoříme a budeme u soudu intervenovat ve prospěch našeho občana. Evropský soud pro lidská práva může nyní jako jediný rozhodnout o tom, aby Velká Británie přezkoumala verdikt svého soudu a nařídila nové projednání,“ doplnil Lubomír Zaorálek. 

Sestra zabitého Čecha nyní zvažuje, zda se v této záležitosti na Evropský soud pro lidská práva obrátí. Česká diplomacie je s ní i nadále v kontaktu a zajišťuje pro ni schůzku se zástupci britské prokuratury, se kterými by se měla setkat příští týden.

.