Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Zaorálek a vyjednavač EU pro Brexit Barnier.jpg
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rada GAC potvrdila jednotný postoj EU27

 

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek zastupoval Českou republiku na historicky prvním zasedání Rady Evropské unie pro obecné záležitosti dle článku 50 Smlouvy (GAC50), která se konala 27. dubna 2017 v Lucemburku. Hlavním tématem Rady GAC50 byla příprava nadcházející Evropské rady dle článku 50, která bude schvalovat společnou pozici EU pro vyjednávání o vystoupení Velké Británie z EU.

Ministři zahraničních věcí a evropských záležitostí 27 členských zemí EU se na svém mimořádném zasedání v Lucemburku věnovali přípravě nadcházející Evropské rady. Hlavní agendou mimořádného summitu šéfů států a vlád evropské sedmadvacítky, kteří budou jednat v Bruselu 29. dubna 2017, bude nadcházející vyjednávání dle čl. 50 Smlouvy o EU o vystoupení Velké Británie z EU.

Ministři schválili společnou pozici evropské sedmadvacítky pro vyjednávání s Velkou Británií. Jejím základem jsou principy založené na jednotě členských států, na nedělitelnosti čtyř svobod tedy volného pohybu osob, služeb, zboží a kapitálu a na pravidle, že není dojednáno nic, dokud není dojednáno vše. Ministři rovněž potvrdili postup pro nadcházející jednání. Nejprve musí být dohoda na vystoupení Velké Británie z Unie nebo její hlavní elementy, pak teprve bude možné přistoupit k jednání o rámci budoucích vztahů mezi EU a Velkou Británií. „Zjednodušeně řečeno nejprve musí proběhnout rozvod a poté se můžeme začít bavit o registrovaném partnerství,“ přiblížil ministr Zaorálek. Zásadní roli v posuzování stavu vyjednávání bude mít Evropská rada, nejvyšší politické grémium EU. „To odpovídá požadavkům a pozici, kterou prosazovala ČR,“ uvedl ministr Zaorálek.

Klíčovými tématy pro úvodní fázi jednání budou práva občanů EU žijících na britských ostrovech a jejich kontinuita a nalezení shody na vyrovnání finančních závazků Velké Británie vůči EU. „Za ČR mohu sdělit, že společná pozice EU obsahuje všechny české priority pro vyjednávání s Velkou Británií,“ zdůraznil ministr Zaorálek. „Musíme ochránit práva našich občanů, kteří legálně žijí a pracují ve Velké Británii a dosáhnout finančního vyrovnání, Velká Británie musí dostát svým závazkům,“ přiblížil šéf české diplomacie. „Náš zájem je udržet také velmi dobrou úroveň vzájemného obchodu a pokračovat ve spolupráci s Velkou Británií v otázkách společné zahraniční a bezpečnostní politiky,“ doplnil šéf české diplomacie.

Společnou pozici evropské sedmadvacítky nyní musí potvrdit Evropská rada, která se uskuteční 29. dubna 2017.

.