Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Zaorálek představil nadcházející české předsednictví ve Výboru ministrů Rady Evropy
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek představil nadcházející české předsednictví ve Výboru ministrů Rady Evropy

 

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek se 4. května 2017 setkal v Černínském paláci s novináři, kterým představil program a priority předsednictví České republiky ve Výboru ministrů Rady Evropy. Předsednictví potrvá od 19. května do 15. listopadu 2017. Setkání v Černínském paláci se zúčastnila i designérka loga českého předsednictví Lucie Hajková.

Vláda na zasedání 3. května 2017 odsouhlasila základní priority českého předsednictví. Jsou jimi ochrana lidských práv osob patřících k zranitelným či znevýhodněným skupinám, posilování právního státu, podpora demokracie na místní a regionální úrovni a reforem ve veřejné správě, podpora vzdělávání k lidským právům a jazykových dovedností a spolupráce a koordinace s dalšími mezinárodními organizacemi. 

Výbor ministrů Rady Evropy, který je jejím výkonným orgánem, tvoří 47 ministrů zahraničních věcí. Výbor schvaluje mimo jiné rozpočet organizace, návrhy smluv a doporučení a dozírá nad výkonem rozsudků Evropského soudu pro lidská práva. V současné době Výboru ministrů předsedá Kypr. Po ČR převezme v listopadu 2017 předsednictví Dánsko. 

Rada Evropy  

Rada Evropy byla založena v květnu 1949 z popudu Winstona Churchilla jako mezivládní evropská instituce, jejíž hlavní prioritou je ochrana lidských práv, řešení problémů evropské společnosti, upevňování demokratické stability na území Evropy a podpora rozvoje evropské kulturní identity a různorodosti. Pod Radu Evropy spadá Evropský soud pro lidská práva. Obě instituce sídlí ve Štrasburku. Česká republika se stala členem RE 30. června 1993 a této instituci předsedala v roce 1995.

Více informací o českém předsednictví ve Výboru ministrů Rady Evropy naleznete na následujícím odkazu.

Ministr Lubomír Zaorálek s designérkou loga českého předsednictví Lucií Hajkovou

Ministr Lubomír Zaorálek s designérkou loga českého předsednictví Lucií Hajkovou

.