Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lubomír Zaorálek a řecký ministr zahraničí Nikos Kotzias
Foto: Michal Dudáš (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek jednal se svým řeckým partnerem Nikosem Kotziasem

 

Ministr zahraničních věcí České republiky Lubomír Zaorálek se 16. května 2017 setkal s ministrem zahraničních věcí Řecké republiky Nikosem Kotziasem, který ve dnech 16.–17. května navštívil Prahu. Návštěva byla příležitostí k posílení politických a ekonomických vztahů mezi oběma zeměmi a výměně názorů na bilaterální, evropské a mezinárodní otázky.

K bilaterálním vztahům ministr Zaorálek vyjádřil své přesvědčení, že česko-řecké vztahy jsou na dobré úrovni a v jejich rámci můžeme řešit veškeré záležitosti. „Stojíme o posílení další obchodní spolupráce,“ komentoval šéf české diplomacie úspěšnou ekonomickou spolupráci, zejména v průmyslu. Svého partnera Nikose Kotziase také ujistil, že se Řecko stává stále oblíbenější destinací českých turistů. „Jsem rád, že množství Čechů navštěvující Řecko stoupá, loni jich bylo kolem půl milionu. Naši občané oceňují, že Řecko je bezpečnou zemí s krásnými ostrovy,“ dodal ministr Zaorálek.

Tématem jejich schůzky byl i aktuální výsledek soudního jednání s dvěma českými občany odsouzenými podmíněně na 30 měsíců ve vězení. V této souvislosti Lubomír Zaorálek prohlásil, že vítá, že došlo k překvalifikování obvinění z trestného činu špionáže na přečin. „Jsem však přesvědčen, že se ničeho nedopustili. Respektuji rozhodnutí nezávislého řeckého soudu, nicméně doufáme, že odvolací soud dopadne v jejich prospěch.“

Bilaterální setkání se věnovalo také aktuálním evropským otázkám, konkrétně migrační vlně a budoucnosti společné Evropy.

galerie

Ministr Zaorálek jednal se svým řeckým partnerem Nikosem Kotziasem

.