Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Zaorálek převzal předsednictví v Radě Evropy
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek převzal předsednictví v Radě Evropy

 

Ministr zahraničních věci Lubomír Zaorálek podnikl ve dnech 18.–19. května cestu do kyperské Nicósie a zahájil půlroční předsednictví České republiky v Radě Evropy. Od května do listopadu ČR přebírá zodpovědnost za směřování a aktivity Výboru ministrů, výkonného orgánu Rady Evropy (RE).

Během úvodního zasedání ministrů byla mezi zástupci 47 členských států otevřena diskuze ke zprávě generálního tajemníka Rady Evropy Thorbjørna Jaglanda o stavu demokracie, lidských práv a právního státu v Evropě, vydaná letos v dubnu. Členové RE také vyzvali k ratifikaci nové úmluvy o trestných činech ve vztahu ke kulturnímu majetku. Navrh této úmluvy je reakcí na nárůst objemu kulturního majetku, původem především z Iráku a Sýrie, s nímž se obchoduje na západních trzích. Výdělky z prodeje jsou pak významným zdrojem příjmů nestátních ozbrojených skupin a teroristických organizací, které za tímto účelem neváhají kompletně zničit archeologicky cenná území. Dále byly  přijaty revidované směrnice o ochraně obětí teroristických činů a také Akční plán na ochranu dětí uprchlíků a migrujících dětí v Evropě, který slibuje vylepšení poručnického systému a lepší začlenění dětí do společnosti.

Samotný akt předání předsednictví poskytl ministru Zaorálkovi příležitost, aby poděkoval kyperskému předsednictví: „Děkuji Kypru za dosavadní aktivity během jejich předsednictví a za konkrétní výstupy, které z kyperského předsednictví vznikly,“ řekl kyperskému ministrovi zahraničí Ioannisu Kasoulidesovi. Ministr Zaorálek také zdůraznil fakt, že v době před prvním předsednictvím v této organizaci počátkem 90. let představovala Rada Evropy návrat k demokracii. „Jsme si jasně vědomi, jak důležitou roli hrála Rada v transformační procesu naší země k demokracii během 90. let.“

Kromě ministerského zasedání v Nicósii představí ministr předsednické priority i na dalších mezinárodních fórech. Dne 30. května 2017 tak učiní před představiteli Byra a tzv. Stálého výboru parlamentního shromáždění RE v Praze. 1. června 2017 pak ministr Zaorálek představí priority na zasedání Stále rady OBSE ve Vídni a dne 27. června vystoupí coby předseda Výboru ministrů v plénu Parlamentního shromáždění RE ve Štrasburku.

přílohy

Priority českého předsednictví 214 kB pdf (Acrobat dokument) 22.5.2017

.