Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

EU27 je připravena na jednání o brexitu

 

Dne 22. května 2017 se v Bruselu uskutečnilo zasedání Rady EU pro obecné záležitosti dle článku 50 Smlouvy (GAC50), na kterém ČR zastupoval stálý představitel ČR při EU velvyslanec Martin Povejšil. Ministři evropské sedmadvacítky pověřili Evropskou komisi vyjednáváním o vystoupení Velké Británie z EU a schválili tzv. vyjednávací směrnice pro první fázi jednání.

Ministři zahraničních věcí a evropských záležitostí 27 členských zemí EU se na svém mimořádném zasedání v Bruselu věnovali finalizaci příprav jednání o odchodu Velké Británie z Evropské unie. Jednání o vystoupení povede na základě dnešního rozhodnutí Rady GAC50 Evropská komise, konkrétně hlavní vyjednavač a někdejší komisař Michel Barnier. „Členské státy včetně ČR dnes jednomyslně udělily vyjednávací mandát Evropské komisi a prezentovaly své politické priority v rámci nadcházejících negociací,“ uvedl velvyslanec Povejšil.

Ministři rovněž schválili směrnice pro první fázi jednání s Velkou Británií, které specifikují pozici evropské sedmadvacítky. Konkrétně se jedná o práva občanů, rozpočtové a finanční záležitosti a zajištění právní jistoty zboží na vnitřním trhu. Z pohledu EU a také ČR je zásadní zachování práv a postavení občanů a jejich rodin, kteří již ve Spojeném království nebo v EU žijí. Druhou prioritou je pak nalezení shody na finančním vyrovnání závazků Velké Británie vůči EU, které vyplývají z britského členství v Unii.

Evropská sedmadvacítka je nyní připravena zahájit jednání s Velkou Británií o jejím odchodu z EU. „Představa na straně Unie a členských států je zahájit konkrétní jednání s Británií co nejdříve po britských parlamentních volbách,“ přiblížil velvyslanec Povejšil.

.