Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Stašek pogratuloval agentuře CzechTrade k 20. výročí založení
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Stašek pogratuloval agentuře CzechTrade k 20. výročí založení

 

Náměstek ministra zahraničí Miloslav Stašek se 22. května 2017 zúčastnil oslav 20. výročí založení státní agentury pro podporu exportu CzechTrade. Událost se konala v Galerii Mánes za účasti hlavních představitelů státní správy i podnikatelů, jež se podílejí na podpoře proexportních aktivit českých firem.

Exportní agentuře CzechTrade gratulovali také ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček, prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, prezident Svazu průmyslu a dopravy Karel Hanák, předseda představenstva Asociace malých a středních podnikatelů Karel Havlíček a současný generální ředitel agentury CzechTrade Radomil Doležal. Mezi přítomnými gratulanty nechyběli zástupci profesních asociací, podnikatelských akcelerátorů a firemních subjektů.

Náměstek Stašek ocenil skvělé exportní výkony agentury z posledních let. Uvedl, že v roce 2016 se český denní vývoz rovnal téměř 11 mld. Kč, což představuje nárůst o 85 % za 10 let. Zároveň potvrdil snahu vytvořit českým firmám takové podmínky, které by co nejvíce usnadnily vstup na zahraniční trhy. Pomocí Projektů ekonomické diplomacie, na nichž se nyní podílí pět orgánů státní správy (MPO, MO, MZe, MMR, Úřad vlády) lze společně financovat a realizovat sektorové či incomingové mise, prezentační akce nebo jiná podnikatelská setkání. Informace o aktuálním dění na zahraničních trzích mohou podnikatelé získat i prostřednictvím řady seminářů, které se pořádají na MZV i v jednotlivých krajích ČR, kde mají firmy možnost konzultovat své záměry přímo s obchodními rady z daných teritorií. Letos byla opět aktualizována Mapa globálních oborových příležitostí. Náměstek Stašek zdůraznil, že nejen v ČR, ale i v zahraničí se rezorty snaží spolupracovat jako jeden tým, a to Team Czechia/Česko. Existuje jednotná zahraniční síť zastupitelských úřadů, kanceláří CzechTrade, ale nově také zemědělských a vědecko-technických radů.

Na závěr náměstek Stašek zdůraznil snahu MZV otevřít dveře diplomacie pro podnikatele a posouvat se od uzavřeného úřadu směrem k otevřené servisní organizaci pro rezorty, firmy i občany.

.