Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Zaorálek představil předsednictví v Radě Evropy
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek představil Parlamentu ČR předsednictví v Radě Evropy

 

Ministr Lubomír Zaorálek se 23. 5. 2017 setkal se členy Stálé delegace Parlamentu ČR do Parlamentního shromáždění Rady Evropy (PACE), aby představil priority a program předsednictví ve Výboru ministrů Rady Evropy. Se zákonodárci hovořil o aktuálních výzvách, které před Radou Evropy stojí, a o nadcházejícím zasedání PACE v červnu 2017, kde vystoupí v roli předsedy Výboru ministrů.

Ministr Zaorálek seznámil členy Stálé delegace s českým předsednictvím a informoval je o programu s důrazem na parlamentní aspekt Rady Evropy. Během červnového zasedání PACE ve Štrasburku bude ministr v roli předsedy Výboru ministrů Rady Evropy prezentovat české předsednictví představitelům národních parlamentů členských a pozorovatelských zemí Rady Evropy.

Zástupci všech politických stran přítomných v Parlamentu ČR se jako členové Stálé delegace pravidelně účastní jednání PACE. Spolu s představiteli dalších států se podílejí na diskuzích a návrzích souvisejících s aktuálními tématy Rady Evropy. Z tohoto titulu budou přicházet do styku s českým předsednictvím ve Výboru ministrů Rady Evropy.

Česká republika předsedá od 19. května do 15. listopadu Výboru ministrů, rozhodovacímu orgánu Rady Evropy. V rámci svého mandátu bude ČR zodpovědná za posilování lidských práv, demokracie a právního státu v Evropě a za jejími hranicemi.

Rada Evropy má v současné době 47 členských zemí. Status pozorovatele ve Výboru ministrů mají USA, Kanada, Mexiko, Svatý stolec a Japonsko a v Parlamentním shromáždění Kanada, Izrael a Mexiko.

.