Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Setkání ministra s Gudrun Mosler-Törnström
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek se sešel s předsedkyní Kongresu místních a regionálních samospráv Rady Evropy

 

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek se 15. června 2017 v Černínském paláci setkal s delegací Kongresu místních a regionálních samospráv Rady Evropy, vedenou předsedkyní Kongresu Gudrun Mosler-Törnströmovou.

Ministr Zaorálek se s Gudrun Mosler-Törnströmovou sešel u příležitosti právě probíhajícího předsednictví ČR v Radě Evropy jakožto předseda Výboru ministrů Rady Evropy. Kromě českého předsednictví v Radě Evropy šéf české diplomacie jednal s předsedkyní Kongresu také o problematice migrace či integrace uprchlíků nebo o otázkách boje proti radikalizaci. V rámci jednání byla obzvlášť zdůrazněna zásadní úloha měst a municipalit při řešení těchto výzev.

Předsedkyně Kongresu místních a regionálních samospráv Rady Evropy přijíždí do České republiky na jednání Byra Kongresu, které zasedá ve dnech 15.–16. června 2017 v Brně. Setkání představitelů dvou vrcholných orgánů Rady Evropy, Kongresu místních a regionálních samospráv a Výboru ministrů, se tradičně odehrává během každého předsednictví v Radě Evropy.

ČR převzala půlroční předsednictví ve Výboru ministrů Rady Evropy 19. května 2017.

Kongres místních a regionálních samospráv Rady Evropy je poradním sborem Rady Evropy, složeným z komory regionů, komory místních samospráv a tří výborů. Úkolem Kongresu je posilování demokracie na místní a regionální úrovni. Zaměřuje se na aplikaci principů Evropské charty místní samosprávy z roku 1985, která byla ratifikována všemi státy RE. Podporuje decentralizaci, regionalizaci a také mezinárodní partnerství mezi regiony a městy. Českou republiku v Kongresu zastupuje sedmičlenná delegace složená z představitelů místní a regionální samosprávy.

.