Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Šrámek na Radě FAC
Foto: © Stálé zastoupení Brusel
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Užší spolupráce EU a NATO na jednání šéfů evropských diplomacií

 

Náměstek ministra zahraničních věcí Ivo Šrámek zastupoval ČR zasedání Rady EU pro zahraniční věci (FAC), které se uskutečnilo 19. června 2017 v Lucemburku. Ministři jednali o užší spolupráci EU a NATO, boji proti terorismu, vnějších aspektech migrace a dalších tématech.

Šéfové diplomacií evropské osmadvacítky diskutovali na svém pravidelném zasedání v Lucemburku o dalším prohlubování spolupráce mezi NATO a EU, která patří k dlouhodobým prioritám ČR. Jednalo se o konkrétních krocích spolupráce v sedmi klíčových oblastech, ke kterým patří koordinovaná reakce na hybridní hrozby, koordinace operačních aktivit, především ve vztahu k migraci, obrana proti kybernetickým útokům, budování schopností, silný obranný průmysl a spolupráce v oblasti výzkumu, koordinovaná a paralelně probíhající cvičení. K pozitivním příkladům patří námořní spolupráce ve Středomoří mezi alianční operací Sea Guardian a unijní operací Sophia EUNAVFORMED, které mají za cíl boj s nelegální migrací.
Rada FAC se zaměřila na zhodnocení migračních partnerství s vybranými zeměmi. Úspěchem dosavadní politiky EU je snížení nelegální migrace do EU například z Nigeru a zlepšení počtu dobrovolných návratů z Libye do subsaharské Afriky. „Migrační politika potřebuje pro svůj úspěch delší čas a větší důslednost členských států v jejím uplatňování,“ prohlásil náměstek Šrámek. „To se týká také sladění bilaterálních aktivit členských států s unijním přístupem,“ zdůraznil v této souvislosti.

Ministři zahraničních věcí se věnovali také vnějším aspektům boje proti terorismu a potvrdili tematické a geografické priority v této oblasti. Patří sem zamezení financování terorismu a větší výměna zpravodajských informací. Hovořilo se také o návrzích legislativního postihu šíření extremismu a návodů k terorismu v on-line prostředí. „Dohodli jsme se na prozkoumání možností zavedení kontrolního mechanismu, schopného identifikovat rizikové toky peněz, které by mohly být určené nebo zneužité k financování terorismu,“ uvedl Ivo Šrámek. EU se bude nadále geograficky zaměřovat na severní Afriku, Blízký východ, západní Balkán a Turecko a zvýšenou pozornost a aktivity EU si dle Rady FAC žádá také situace ve střední a jihovýchodní Asii.

.