Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek ministra zahraničí Jakub Dürr
Foto: Antonín Nádvorník (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Příprava summitu EU na Radě GAC

 

Náměstek ministra zahraničních věcí Jakub Dürr vedl českou delegaci na jednání Rady Evropské unie pro obecné záležitosti (GAC), které proběhlo 20. června 2017 v Lucemburku. Hlavním tématem jednání ministrů byla příprava červnové Evropské rady. Ministři zasedali rovněž ve formátu EU27 k vyjednávání o brexitu.

Ministři zahraničních věcí a evropských záležitostí členských zemí EU se na svém pravidelném zasedání v Lucemburku věnovali především přípravě červnové Evropské rady. Lídři Unie budou na summitu 22. a 23. června 2017 v Bruselu diskutovat o evropské obraně a bezpečnosti, ekonomických tématech, migraci a vnějších vztazích EU. Na pořadu jednání bude také otázka brexitu.

Z českého pohledu budou na nadcházejícím summitu lídrů zásadní témata posílení evropské obrany a bezpečnosti a další ekonomický rozvoj opřený o vnitřní trh bez bariér a volný obchod EU se světem. „Téma bezpečnosti má samozřejmě svou vnitřní a vnější dimenzi a ČR podporuje její posílení jak uvnitř Unie, tak v jejím okolí,“ uvedl náměstek Dürr. ČR dlouhodobě vyzdvihuje význam dobrého fungování unijního trhu a klade důraz na odstraňování případných bariér. „Jednotný trh je motorem ekonomického růstu a předpokladem pro sbližování životní úrovně v členských státech,“ přiblížil českou prioritu náměstek Dürr. „ČR patřila vždy k zastáncům volného obchodu založeného na mezinárodních pravidlech, závisí na něm také prosperita naší země, proto podporujeme ambiciózní obchodní politiku EU,“ zdůraznil vedoucí české delegace.

Rada GAC rovněž zasedala dle článku 50 Smlouvy o EU ve formátu evropské sedmadvacítky. Hlavní vyjednavač EU Michel Barnier informoval ministry o zahájení jednání o odchodu Velké Británie z EU, které se uskutečnilo 19. června 2017 v Bruselu. „Je důležité, že jednání s Velkou Británií začala, úspěšné zahájení rozhovorů vnímáme pozitivně,“ uvedl náměstek Dürr. Ministři se věnovali také nastavení kritérií pro výběr hostitelské země, kam se přesunou unijní agentury sídlící doposud ve Velké Británii. „Naším cílem je, aby proces rozhodování byl transparentní na základě jasných kritérií, pak má ČR větší šanci se svou kandidaturou uspět,“ dodal Jakub Dürr. Rada GAC nedospěla v této věci ke shodě a diskuse o nastavení kritérií se přesune na agendu Evropské rady.

.