Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Conference on the Trans-Atlantic Security
Foto: Czech Embassy in Vienna
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kontaktní ambasáda NATO ve Vídni: Seminář k transatlantické bezpečnosti

 

Náměstek ministra zahraničních věcí Ivo Šrámek a velitel Rakouské vojenské akademie LtGen Erich Csitkovits 21. června 2017 na českém velvyslanectví ve Vídni zahájili veřejný seminář jako společnou akci Kontaktní ambasády NATO a Rakouské vojenské akademie (LVAk).

Po úvodním slově vystoupili zástupci Mezinárodního sekretariátu NATO, rakouských i českých ministerstev a think-tanků. Diskutovány byly výstupy bruselské mimořádné schůzky jako rovnoměrnější sdílení břemene obranných výdajů a závazek ke kolektivní obraně či posílení role NATO v boji proti terorismu. V této souvislosti se účastníci též zabývali současným stavem transatlantických vztahů, zejména v kontextu sdílení břemene obranných výdajů a dále pak politikou odstrašení a dialogu ve vztahu k Rusku nebo problematikou jižních hrozeb. 

Velkého uznání se dostalo roli Rakouska jako aktivního partnera a přispěvatele bezpečnosti, což potvrzují rakouské příspěvky do aliančních operací, zejména KFOR v Kosovu, kde je Rakousko největším ne-aliančním přispěvatelem. Byla též vyjádřena naděje, že se brzy podaří překonat bilaterální problémy s jedním členem Aliance, který brzdí společné partnerské aktivity NATO-Rakousko. Účastníci ocenili aktivní přístup České republiky při výkonu funkce Kontaktní ambasády NATO v Rakousku a velmi dobrou úroveň i hloubku česko-rakouské spolupráce, a to nejen v rámci partnerství NATO-Rakousko.

.