Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Zaorálek vystoupil v plénu Parlamentního shromáždění Rady Evropy
Foto: © MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek vystoupil v plénu Parlamentního shromáždění Rady Evropy

 

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek představil 27. června 2017 v roli předsedy Výboru ministrů Rady Evropy priority českého předsednictví ve Výboru ministrů Rady Evropy zákonodárcům z členských států Rady Evropy. Ministr se zúčastnil zasedání pléna Parlamentního shromáždění Rady Evropy (PACE) ve Štrasburku, kde také jakožto předseda Výboru ministrů odpovídal na dotazy zákonodárců zaměřené na aktivity Výboru ministrů. Česká republika zastává předsednictví ve Výboru ministrů Rady Evropy od 19. května do 15. listopadu 2017.

Mezi předsednické priority, schválené usnesením vlády č. 334 z 3. května 2017, které ministr v plénu představil, patří ochrana lidských práv osob náležejícím ke zranitelným či znevýhodněným skupinám, rovnost mužů a žen, posílení právního státu, podpora vzdělávání v oblasti lidských práv a jazykových dovedností, podpora demokracie na místní a regionální úrovni a reforem ve veřejné správě a spolupráce s dalšími mezinárodními organizacemi.

Při příležitosti své návštěvy ve Štrasburku se ministr také sešel s generálním tajemníkem Rady Evropy Thorbjørnem Jaglandem a s místopředsedou PACE Antoniem Gutiérrezem ke krátkým bilaterálním rozhovorům.

PACE je původně konzultativní orgán Rady Evropy, který je složen z jednotlivých národních parlamentních delegací. V plénu se schází každý rok celkem čtyřikrát na zasedáních ve Štrasburku. Schvaluje dokumenty nezávazného charakteru – rezoluce, doporučení a stanoviska. Mezi výsadní úkoly PACE patří například monitoring závazků členských států, převzatých v okamžiku přijetí do Rady Evropy.

.