Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Státní tajemník Petr Gajdušek zahájil přednášku k zákonu o zahraniční službě
Foto: © MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přednáška k zákonu o zahraniční službě pro akreditované velvyslance působící v České republice

 

Dne 30. června 2017 se v prostorách Velkého sálu Černínského paláce konala přednáška o zákonu o zahraniční službě pro akreditované velvyslance působící v České republice.

U příležitosti vstupu v účinnost zákona č. 150/2017 Sb., o zahraniční službě, se v prostorách Velkého sálu Černínského paláce Ministerstva zahraničních věcí konala přednáška pro velvyslance a další diplomatické pracovníky zahraničních zemí působící v České republice. Zákon, který mj. přesně stanoví pravomoci konzulárních úřadů, zlepšuje podmínky pro práci diplomatů a zjednodušuje jejich střídání v ústředí i v zahraničí, představil státní tajemník ministerstva Petr Gajdušek spolu s náměstkem pro řízení Sekce právní a konzulární Martinem Smolkem, ředitelem Mezinárodně právního odboru Petrem Válkem a ředitelkou Personálního odboru Ivetou Chmielovou Dalajkovou.

Během přednášky byly velvyslancům představeny důvody přijetí historicky prvního zákona upravující českou diplomatickou službu, jakož i jeho tvorba a průběh legislativního procesu. Státní tajemník Gajdušek a náměstek Smolek seznámili účastníky s ustanoveními specificky upravujícími důležité aspekty působení zaměstnanců MZV při výkonu zahraniční služby. Náměstek Smolek představil právní aspekty nového zákona a jeho základní principy. Poté se zaměřil na změny, které zákon o zahraniční službě přináší v konzulární oblasti. Státní tajemník navázal s přednáškou o změnách ve služebních a pracovněprávních vztazích a o nových právech a povinnostech zaměstnance v zahraniční službě. Zdůraznil roli Diplomatické akademie a objasnil principy rotace zaměstnanců MZV. Dále se zaměřil na přínosy zákona v oblasti zajištění vyšších sociálních jistot zaměstnanců zastupitelských úřadů a jejich rodinných příslušníků. Do prezentace byly zahrnuty jednotlivé kroky k implementaci zákona o zahraniční službě v rámci Ministerstva zahraničních věcí i příslušné změny z nich vyplývající.

V závěru přednášky proběhla krátká diskuse s přítomnými velvyslanci na témata spojená s jednotlivými ustanoveními zákona o zahraniční službě i s fungováním české diplomatické služby.

Státní tajemník Petr Gajdušek zahájil přednášku k zákonu o zahraniční službě

Státní tajemník Petr Gajdušek zahájil přednášku k zákonu o zahraniční službě

.